Тетяна Поповська: «Допуск адвоката або представника можливий на будь-якому етапі проведення обшуку»

У рамках блоку «Адвокат бізнесу: захист під час обшуку» Тетяна Поповська, адвокат, юрист Asters, виступила з лекцією «Зауваження, які варто зазначити у протоколі обшуку, щоб мати шанси на неприйняття доказів судом, але не давати підказок слідству».

Тетяна Поповська зазначила, що обшук — це та слідча дія, яка є надзвичайно важливою як для сторони обвинувачення, так і для сторони захисту, оскільки, отримавши дозвіл суду, слідчий отримує безмежні можливості. Як правило, всі докази, отримані під час обшуку, лягають в основу підозри або обвинувачення. Доповідач з аналізом процесуальних норм надала ряд фактів або обставин, які можуть стати підставою для пред’явлення зауважень до протоколу обшуку, сформулювавши проєкти можливих зауважень.

Лектор зазначила, що допуск адвоката або представника можливий на будь-якому етапі проведення обшуку, а наявність ухвали слідчого судді можна використовувати тільки раз. При цьому обшук може проводити винятково особа, якій це право надане в ухвалі.

Серед можливих зауважень до проведення обшуку може бути той факт, що в ухвалі на проведення обшуку не зазначені речі, документи або особи, щодо яких проводиться обшук; при здійсненні обшуку не були присутні поняті; якщо обшук проводився за участю оперативних співробітників, то без наявності доручення для цього.

Крім того, за словами спікера, право адвоката на збір доказів вважається порушеним, якщо клопотання адвоката про фіксацію процесуальної дії за допомогою технічних засобів не було задоволено, також право захисту на фіксацію обшуку порушується, якщо адвокату була заборонена відеофіксація цієї слідчої дії. Про це необхідно вказувати в зауваженнях до протоколу обшуку, щоб мати шанси на неприйняття доказів судом.

У зауваженнях до протоколу обшуку необхідно вказувати і той факт, коли копії та/або оригінали первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку були вилучені без складання реєстру вилучених документів. А також те, що в порушення частини 8 статті 236 Кримінального процесуального кодексу України заяви осіб, в присутності яких здійснювався обшук, при проведенні слідчої дії були занесені в протокол обшуку.

Як констатувала пані Поповська, в зауваженнях до протоколу обшуку необхідно вказувати також те, що обшук був проведений у нічний час (з 22 до 6 години) без суттєвої на те причини, в протоколі обшуку немає відомостей про всіх осіб, які були присутні під час проведення процесуальної дії або якщо учасникам процесуальної дії не було надано можливості ознайомитися з протоколом обшуку перед його підписанням.

Також адвокат звернула увагу на те, що з метою не дати слідству підказки не всі зауваження необхідно вказувати в протоколі обшуку. У зауваженнях до протоколу обшуку можна не вказувати процесуальні порушення, якщо їх нефіксація не викличе ризиків для клієнта і які слідчий зможе усунути після проведення слідчої дії. При цьому, як зазначила спікер, необхідно виходити з конкретних обставин і можливих ризиків для клієнта.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик