У більшості злочинів, які можуть бути інкриміновані суб’єктам підприємницької діяльності, не дозволяється проводити обшук без ухвали слідчого судді — Сергій Лисенко

Про захист компанії та її посадових осіб у кримінальних провадженнях йшлося у рамках лекції у Legal High School Сергія Лисенка, керуючого партнера GRAСERS. Він зазначив, що досягнення технічного прогресу дають змогу відстежувати інтерес правоохоронних органів до компанії чи її топменеджменту на ранніх етапах, щоб заздалегідь готуватися до можливих процесуальних дій.

Перш за все, це обшук, який, за словами лектора, є вершиною нападу на компанію з метою дестабілізації її роботи. Сергій Лисенко нагадав загальне визначення слідчих (розшукових) дій та, зокрема, такого їх виду, як обшук, зазначивши, що, як правило, він відбувається на підставі ухвали слідчого судді. При цьому є практика правоохоронних органів, які проводять обшук не на підставі ухвали слідчого судді, а, посилаючись на необхідність термінового збереження доказів, розпочинають обшук без ухвали слідчого судді. Лектор зазначив, що законодавство передбачає обмежене коло випадків, коли дозволяється проводити обшук без ухвали, та навів вичерпний перелік таких винятків. На його думку, очевидно, що більшість злочинів, які можуть бути інкриміновані суб’єктам підприємницької діяльності, до таких винятків не належать.

Аналізуючи алгоритм проведення обшуку та дій адвоката у ході такої слідчої дії, лектор навів приклади найпоширеніших помилок, яких припускаються представники правоохоронних органів у ході обшуку, та дав поради, як протистояти у таких випадках. Він навів підстави для недопущення представників правоохоронних органів на об’єкт та визначив необхідні практичні дії адвоката у такому випадку. Якщо ж уникнути обшуку неможливо, лектор радить контролювати публічність висвітлення обшуку на підприємстві, аби, з одного боку, запобігти шкоді репутації компанії, а з іншого — перешкодити порушенню процедури обшуку з боку правоохоронців. Лектор навів алгоритм побудови комунікацій зі ЗМІ та проілюстрував її прикладами реальних кейсів інформаційної діяльності у ході обшуку у відомих українських компаніях.

Не менш важливим є і підготовчий момент — у разі виявлення інтересу правоохоронних органів до компанії, наслідком якої може стати обшук, Сергій Лисенко радить не нехтувати проведенням інструктажу персоналу компанії та розробити чіткий алгоритм дій на випадок обшуку, одним із завдань якого є мінімізація неконтрольованих контактів персоналу компанії з правоохоронцями.

Одним із аспектів обшуку є вилучення чи арешт майна. Лектор навів вичерпний перелік правових підстав для такої дії та наголосив, що у разі арешту майна кожна одиниця вилученого під час обшуку майна повинна мати доказове значення щодо фактів чи обставин, які є предметом розслідування в конкретному кримінальному провадженні, а в інших випадках — підлягає поверненню. Якщо йдеться про спецконфіскацію, то лектор радить встановити, чи справді стаття КК України, за якою були внесені відомості до ЄРДР, підпадає під такий вид заходу кримінально-процесуального примусу.

Наступною слідчою дією, проаналізованою лектором, був допит. Сергій Лисенко дав поради з підготовки особи до допиту, а також окреслив алгоритм дій захисника у разі процесуальних порушень під час допиту.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик