У сучасних умовах реформа будь-якої сфери неможлива без застосування новітніх технологій і цифровізації окремих процедур — Олександр Чорнобай

Діджиталізація процедури примусового виконання рішень та запровадження електронних сервісів у системі примусового виконання рішень — тема лекції Олександра Чорнобая, заступника директора Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України. Він зазначив, що у сучасних умовах реформа будь-якої сфери неможлива без застосування новітніх технологій і цифровізації окремих процедур. Тому диджиталізація процесів уже декілька років широко обговорюється у нашому суспільстві, особливо в нинішніх умовах, коли більшість намагається використовувати державні та інші послуги безконтактно. Досвід багатьох країн показує, що цифрові реформи дали змогу досягти значного економічного та соціального ефекту.

Лектор повідомив слухачам Legal High School, що відповідно до програми діяльності уряду та за ініціативи Міністерства юстиції України проводиться робота над цифровізацією виконавчого провадження, зокрема удосконаленням та налагодженням електронної взаємодії з органами, які є держателями реєстрів та баз даних, в яких міститься інформація стосовно боржника та до яких на цей час у виконавців немає доступу. Олександр Чорнобай зазначив, що від повної диджиталізації процедури примусового виконання рішень він очікує винятково позитивного ефекту, оскільки забезпечення виконавців електронним доступом до необхідної інформації про боржника та його активи, яка міститься у державних реєстрах та інших базах даних, запровадження доступних електронних сервісів для сторін виконавчого провадження дозволить виконавцям пришвидшити процес примусового виконання рішень, стягувачам — відновити порушені права та пришвидшити отримання присуджених коштів, а боржникам — автоматично, а головне — зручно, сплачувати борги онлайн.

За словами лектора, з метою забезпечення реалізації належного виконання судових рішень та отримання інформації про боржників, їхнє майно, доходи та кошти, виконавці ще до запровадження ініціатив щодо діджиталізації вже мали безпосередній доступ до деяких реєстрів, а саме — Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного реєстру обтяжень рухомого майна та Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань. Крім того, вже було запроваджено процедуру обміну інформацією засобами телекомунікаційного зв’язку з Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, Пенсійним фондом, Державною податковою службою та Державною прикордонною службою.

Завдяки запровадженню взаємодії виконавці у змозі надсилати відповідні запити та отримувати інформацію, а також постанови про арешт або розшук майна (транспортних засобів), встановлення обмежень або скасування їх. З метою повної автоматизації процесу виконання рішень за результатами вжитих заходів упродовж останнього року Департаментом державної виконавчої служби Міністерства юстиції України спільно з органами, які є держателями реєстрів та баз даних, вжито заходів щодо удосконалення вже запровадженої електронної взаємодії з органами МВС та ДПС.

Лектор зазначив, що до початку поточного року у виконавців були проблеми щодо вчасного отримання інформації про транспортні засоби, зареєстровані за боржником, та рахунки, зареєстровані за боржником — юридичною особою. Відповіді надавались в електронній формі, але впродовж 10–15 днів. Після налагодження взаємодії така інформація наразі отримується протягом одного дня.

Також протягом поточного року було вжито ряд організаційних заходів щодо забезпечення виконавців доступом до Державного реєстру актів цивільного стану громадян, Єдиного реєстру для ведення автоматизованого обліку сільськогосподарської техніки, Державного земельного кадастру, а також запровадження інших електронних сервісів та взаємодій.

Крім того, Олександр Чорнобай звернув увагу на те, що з жовтня 2020 року у сервісі державних послуг «Дія» запроваджено послугу, за допомогою якої громадяни можуть отримувати інформацію про виконавче провадження, а боржники сплачувати наявну заборгованість онлайн.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик