«У судах не встановлюється істина, в судах встановлюється доведеність чи недоведеність вини» — Ярослав Зейкан

У LHS пройшов спецкурс «Адвокатська етика: виклики сучасності». З лекцією, присвяченою адвокатській етиці у кримінальному процесі, в рамках спецкурсу виступив Ярослав Зейкан, адвокат, партнер ЮК EQUITY.

Пан Зейкан зазначив, що останнім часом мають місце окремі випадки грубих порушень з боку суду та правоохоронних органів. «Ми повинні розуміти, що обвинувальні вироки дуже часто виносяться, бо так «треба», — зазначив спікер. Роблячи невеличкий екскурс в історію, лектор підкреслив, що раніше, якщо суддя виносив дуже багато м’яких вироків, його самого притягували до відповідальності. Так, він навів випадки щодо порушення Правил адвокатської етики з власної практики.

«У судах не встановлюється істина, в судах встановлюється доведеність чи недоведеність вини», — вважає Ярослав Зейкан. Він також зазначив, що у нашій правовій системі при застосуванні такого механізму, як судовий допит, використовується не весь його потенціал. Так, можливості судового допиту дуже великі, але багато з них не використовуються — як приклад лектор навів американський принцип «петлі». Говорячи про техніку допиту, то раптовість, послідовність, зіставлення, уточнення, а також навідні запитання є її необхідними елементами. Зокрема, завдяки техніці навідних запитань адвокат говорить 90% часу, тоді як допитуваний лише 10%, відповідаючи коротко «так» чи «ні». «Таким чином ви малюєте ту картину, яку хочете», — відзначив пан Зейкан, і додав, що судді можуть втручатися і дещо порушувати цим правила судової етики.

Лектор також навів статистику: від усієї кількості оскаржуваних рішень тільки 5% скасовуються.

Ярослав Зейкан упевнений, що в Україні, на жаль, досі не розібралися з презумпцією невинуватості: кожен судовий процес — це легальна війна.

У судовому засіданні необхідно поводитися винятково толерантно і в рамках закону у відношенні до судді, незважаючи на особисте ставлення. Найбільше проблем виникає у адвокатів, коли вони досліджують матеріали справи.

Лектор вважає, що там, де є законні інтереси клієнта адвоката, можна сміливо йти на конфлікт із судом законними методами. Пріоритет інтересів клієнта повинен забезпечуватися адвокатом у будь-якому випадку.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик