Україна обрала найбільш ліберальну модель банкрутства фізичних осіб порівняно з країнами Європи та США — Олександр Кренець, ЮФ Evris

Розпочала роботу Школа з реструктуризації та банкрутства Legal High School. У рамках модуля «Задоволення вимог кредиторів фізичної особи» блоку «Банкрутство фізичних осіб» з лекцією на тему «Кредитори фізичної особи: аудит і облік вимог. Забезпечені кредитори. Погашення заборгованості перед кредиторами. Списання боргів. Наслідки застосування процедур неплатоспроможності для фізичної особи» виступив радник ЮФ Evris Олександр Кренець.

Для України інститут банкрутства фізичних осіб є новим і не апробованим. «Національним законодавцем обрано найбільш ліберальну і гуманну модель банкрутства фізичних осіб порівняно з країнами Європи та США», — відкриваючи лекцію, підкреслив пан Кренець.

Подання заяви з кредиторськими вимогами з пропуском 30-денного строку, за словами лектора, не обмежує права кредитора на погашення заборгованості, однак він не має права голосу на зборах кредиторів. Кредитори можуть отримати від керуючого реструктуризацією інформацію про інших кредиторів і заявляти заперечення проти задоволення їхніх вимог.

Відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства (принаймні за текстом проекту, підготовленого до другого читання, оскільки Кодекс ще не опублікований), якщо вартості застави недостатньо для покриття всієї вимоги, кредитор повинен розглядатися тільки як забезпечений у частині вартості предмета застави. Однак у Кодексі не зазначається, яким чином повинна визначатися вартість такого предмета застави в момент звернення формування вимог. Олександр Кренець вважає, що тільки практика вирішить це питання або наступні поправки до законодавства.

З метою відновлення платоспроможності боржника в першу чергу складається план реструктуризації. Цей план повинен містити: виклад обставин, які спричинили неплатоспроможність боржника, інформацію про визнаних судом вимог кредиторів із зазначенням їх розміру і черговості задоволення; інформацію про всі доходи боржника, розмір суми, яка щомісяця виділятиметься для погашення вимог кредиторів, вимоги кредиторів до боржника, які будуть прощені (списані) у разі виконання плану реструктуризації боргів, розмір суми, яка щомісячно залишатиметься боржнику на задоволення побутових потреб. План реструктуризації боргів боржника може навіть містити вимоги, спрямовані на поліпшення майнового стану боржника, такі як перекваліфікація і працевлаштування.

Як зазначив Олександр Кренець, план реструктуризації затверджується господарським судом. Але оскільки не всі кредитори, очевидно, будуть згодні з умовами плану, суд повинен заслухати їхні думки. Якщо судом будуть виявлені порушення при складанні плану або при голосуванні за його прийняття, план містить умови, які не передбачені законодавством, суд має право відмовити в затвердженні плану реструктуризації. У такому випадку процес переходить до наступної стадії — погашення заборгованості.

Спікер підкреслив, що за винятком договорів, передбачених планом реструктуризації, боржник протягом реструктуризації не має права: здійснювати операції з відчуження або обтяження нерухомого та рухомого майна боржника, включаючи майнові та немайнові об’єкти, цінні папери тощо, вартість яких становить понад десять мінімальних заробітних плат, укладати договори позики, довічного утримання, уступки вимоги, переведення боргу, а також передачі в довірче управління майна боржника, виступати поручителем за зобов’язаннями інших осіб. «І це видається цілком природним, оскільки кредитори очікують повернення боргів, а не того, що у боржника з’являться нові борги» — акцентував увагу представник ЮФ Evris.

«Загальний строк процедури становить п’ять років. Чи достатній цей строк? Покаже тільки час. Але якщо йдеться про кредит строком на 20 років, то навряд чи борг буде погашений протягом п’яти років», — зазначив лектор, додавши, що для погашення іпотечного кредиту на купівлю квартири строк процедури залишає 10 років, крім того, є певні «поступки» боржнику, який погасив 80% вимог.

Процедура банкрутства цікава фізичним особам через можливість списання боргів. Пан Кренець додав, що процедура банкрутства розрахована на сумлінних боржників. Але для недобросовісних особливих перешкод немає, особливо, якщо особа має майно за кордоном: Кодекс України з процедур банкрутства не передбачає, яким чином можна розшуковувати майно за межами України, яким чином співпрацювати з іноземними органами.

Можливо, на це питання дасть відповідь фінальна редакція Кодексу.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик