Уже у 2020 році інвестори повинні адаптуватися до нових умов проєктів у сфері відновлюваної енергетики — Іван Бондарчук, радник, керівник практики енергетики та природних ресурсів Юридичної групи LCF

Радник, керівник практики енергетики та природних ресурсів Юридичної групи LCF Іван Бондарчук у рамках спецкурсу Legal High School для адвокатів енергетичного сектору прочитав лекцію про так званий компроміс між урядом та інвесторами у сфері відновлюваної енергетики, як він може впливати на подальший розвиток галузі.

Зокрема, лектор виклав основні етапи розвитку «зеленого» законодавства в Україні. За його словами, у 2015 і 2019 роках були сформовані правові рамки галузі, які були актуальними до липня 2020 року і на які орієнтується більшість інвесторів при здійсненні проєктів в Україні. У цьому році було закінчено діалог щодо змін умов підтримки поновлюваних джерел енергії (ПДЕ), так званої реструктуризації «зеленого» тарифу.

Також Іван Бондарчук звернув увагу на те, що «зелений» тариф — це механізм, який об’єднує ряд компонентів. У першу чергу це тариф, який держава пропонує для виробників електричної енергії з ПДЕ, що зафіксований у євро. Розмір фіксованого тарифу переглядається НКРЕКУ щоквартально. Причому цей тариф має фіксований термін. Також компонентами «зеленого» тарифу є компенсація за непродану вироблену електроенергію, гарантії про незмінність умов підтримки і РRЕ-РРА.

За словами лектора, після впровадження нового ринку електроенергії в липні 2019 року було чітко визначено п’ять основних сегментів ринку. Три з них (ринок «на добу вперед» і «внутрішньодобовий» ринок, ринок двосторонніх договорів і роздрібний ринок) — це сегменти ринку, на якому працюють виробники, постачальники та споживачі і де здійснюється купівля-продаж електричної енергії. Балансуючий ринок і ринок допоміжних послуг — це сегменти, де відбувається взаємодія між учасниками ринку і оператором ринку — НЕК «Укренерго» — і ці сегменти відповідають за підтримання балансу попиту та пропозиції на ринку, а також забезпечення технічної надійності і балансу енергосистеми.

Як зазначив Іван Бондарчук, уже у 2019 році стало зрозуміло, що 2020 рік стане дефіцитним для галузі. Зокрема, склалася ситуація, коли НЕК «Укренерго» та ДП «Гарантований покупець» не могли залучити достатню кількість коштів для розрахунків за «зеленим» тарифом, що, у свою чергу, стало одним із факторів початку переговорів між інвесторами та урядом України. За підсумками переговорів у червні 2020 року було підписано Меморандум про взаєморозуміння, положення якого лягли в основу законопроєкту №3658, який було прийнято Верховною Радою України наприкінці липня.

Лектор розповів про зміст цих документів і поділився баченням подальшого розвитку галузі ПДЕ. За його словами, певна кількість проєктів будуть реалізовані за допомогою механізмів «зелених» аукціонів. Друга можливість, яка буде відкрита як для нових проєктів, так і частково для існуючих, — це так званий прямий продаж електричної енергії на існуючих сегментах ринку і корпоративні договори купівлі-продажу електроенергії.

«Оскільки з 2022 року виробники електроенергії повинні будуть повністю відповідати за свої прогнози та нести відповідальність за небаланси, значно зменшиться роль ДП «Гарантований покупець» як посередника між виробниками електроенергії за «зеленим» тарифом і ринком електроенергії. Унаслідок цього постає питання про доцільність заміни «зеленого» тарифу на механізм «зелених» преміумів (feed-in premiums), а також необхідності роботи такої структури, як ДП «Гарантований покупець»,» — підкреслив Іван Бондарчук.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик