Віктор Мороз розповів, як можна успадкувати майнові права, в тому числі право на приватизацію

У разі якщо між спадкоємцями немає спору щодо спадкування і ніхто не оспорює право на спадкування, суди не можуть задовольняти позовні вимоги про визнання права власності в порядку спадкування. На цьому наголосив, розповідаючи про визнання права власності в порядку спадкування за законом і за заповітом у рамках LHS, Віктор Мороз, керуючий партнер Suprema Lex, виходячи з практики та роз’яснень вищих судів.

У той же час подібна вимога може бути заявлена і підлягає задоволенню у разі відсутності правовстановлюючих документів.

Позивачами у таких справах можуть виступати особи, які мають право на спадщину, а відповідачами — особи, які заперечують таке право. При цьому неправильно залучати як відповідачів або співвідповідачів нотаріусів, якщо про навмисне протиправне звільнення від зобов’язань права власності не йдеться. Якщо нотаріус відмовив через відсутність у спадкоємця достатніх для оформлення такого права документів, то претензії до нього не можуть бути пред’явлені.

Говорячи про терміни реалізації права на спадщину, лектор звернув увагу на те, що до закінчення шести місяців судовий захист права виключений, оскільки є імовірність того, що воно може бути захищене в позасудовому порядку, наприклад будуть знайдені або оформлені правовстановлюючі документи.

Спікер також зробив акцент на тому, що не можна успадкувати самовільне будівництво, просто можна спробувати визнати право власності на об’єкт самовільного будівництва, успадкувавши попередньо майнові права, наприклад на відповідну земельну ділянку. Точно так же лектор рекомендує чинити, якщо йдеться про спадкування об’єкта незавершеного будівництва: успадкувати ті права, які були у спадкодавця (на землю, дозвіл на будівництво тощо). При цьому для отримання у спадок нерухомість повинна бути зареєстрована в установленому порядку. Інакше немає можливості отримати право як на об’єкт, хоча спадкоємець може претендувати на майнові права, що належать спадкодавцеві.

Детально Віктор Мороз зупинився на питаннях спадкування незавершених оформленням прав власності, наприклад приватизації земельної ділянки. За словами лектора, незавершене оформлення такого права не унеможливлює успадкування майнового права, хоча органи місцевого самоврядування дуже часто відмовляють спадкоємцям у завершенні процедури оформлення вже на них. Верховний Суд, у свою чергу, відзначив, що в такому випадку можна звернутися до суду з позовом про визнання права на завершення оформлення права власності на земельну ділянку, відповідачем за яким можуть і повинні виступати відповідні органи влади. Презюмується, що у спадкодавця з моменту подачі заяви про приватизацію виникло майнове право (але не право власності), яке може бути успадковане.

Окремо пан Мороз звернув увагу на практику Верховного Суду щодо спадкоємства аліментів. З огляду на те, що обов’язок утримувати дитину нерозривно пов’язаний з особою спадкодавця, таке зобов’язання припиняється в момент смерті. Однак якщо раніше судом було визначене зобов’язання з виплати аліментів, то борги за такими виплатами включаються у спадкову масу і розподіляються пропорційно між спадкоємцями.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик