Використовуючи формальні помилки слідства, можна домогтися скасування ухвали про обрання запобіжного заходу і звільнення клієнта — Денис Пономаренко

Про превентивні заходи, які мають бути здійснені захисником, до розгляду судом питання про обрання запобіжного заходу затриманій особі розповів слухачам Legal High School Денис Пономаренко, партнер АО Barristers. Він підкреслив, що універсальних формул дій адвоката немає, але є правила, яких потрібно дотримуватися. Першим кроком під час знайомства з клієнтом має бути повідомлення про те, хто запросив адвоката його захищати, а також докладне знайомство з клієнтом (інтерв’ю) — у зв’язку з чим і коли клієнт затриманий, за яких обставин відбулося затримання, які дії були вчинені або, навпаки, не були вчинені клієнтом. Першочергове завдання інтерв’ю, на думку Дениса Пономаренка, домогтися прихильності й довіри клієнта, його усвідомлення того, що все ним сказане буде використано в його інтересах.

Наступним кроком є з’ясування процесуального статусу клієнта — чи вручили йому повідомлення про підозру, якщо не вручили, то коли його затримали, оскільки положення статті 278 КПК України прямо говорять про те, що якщо особі протягом 24 годин не було вручене повідомлення про підозру, то вона підлягає негайному звільненню.

Також необхідно з’ясувати, які процесуальні документи були складені в ході затримання, чи були роз’яснені йому його права, передбачені статтею 208 КПК України, і чим це підтверджується — які документи клієнт підписував і які пояснення в момент затримання він давав. Розуміння цих обставин дає змогу визначити, які способи захисту можна зробити при визначенні міри запобіжного заходу. Денис Пономаренко навів приклади зі своєї практики, в яких вдавалося на підставі формальних помилок слідства досягти скасування ухвали про обрання запобіжного заходу і звільнення клієнта.

Лектор підкреслив, що тактика захисту залежить і від того, в якому статусі перебуває клієнт (затриманий у порядку статті 208 і є затриманим) або затриманий на підставі ухвали слідчого судді. КПК України містить норму, що дозволяє затримати людину з метою доставки до суду, і на практиці виникають питання: чи підлягає він звільненню з моменту доставки до суду або залишиться затриманим до моменту, поки суд обере запобіжний захід? На думку лектора, з моменту доставки до суду такий затриманий підлягає звільненню, оскільки ухвала є виконаною.

Ще одним способом захисту клієнта, за словами лектора, є подача апеляції «віялом», коли в день винесення ухвали про обрання запобіжного заходу подається апеляційна скарга. Протягом трьох днів апеляційний суд розглядає таку скаргу і не задовольняє її. Тоді колега-адвокат або сам клієнт може від свого імені написати апеляційну скаргу. Оскільки таку скаргу не може розглядати склад суду, який відхилив попередню апеляцію, адвокати заявляють йому відвід, який задовольняється, і скаргу розглядає новий склад суду. Таким чином, з другого або третього разу можна отримати ухвалу, яка скасовує ухвалу про обрання запобіжного заходу, і людина звільнявся з-під варти в залі апеляційного суду.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик