Вимоги обов’язкового використання державної мови не стосуються мови відправлення релігійних обрядів та побутового спілкування громадян — Андрій Тарасов

«Мовні вимоги: правила Закону про мову, які набудуть чинності у 2021 році» — тема лекції Андрія Тарасова, керуючого партнера ЮК «Тарасов і Партнери», адвоката. Він розповів слухачам Legal High School про історію утисків та заборон української мови впродовж останніх чотирьохсот років — як за часів царату, так і в радянські часи, а також окреслив механізми русифікації. Лектор наголосив, що за тридцять років незалежності в Україні виросли тисячі людей, які взагалі не вивчали російську мову, і українська для них є стовідсотково рідною, та нагадав визначення поняття «рідна мова» відповідно до закону про засади державної мовної політики.

Андрій Тарасов підкреслив, що тривалий час в Україні діяв Закон «Про мову в Українській РСР», який скасували лише 2012-го. За його словами, цей закон більш жорстко регулював мовне питання та застосування української мови під час господарської діяльності підприємств — особливо в рекламі. Це створювало проблеми для бізнесу, який не міг повноцінно проводити рекламні кампанії у регіонах, де більшість населення державною мовою не користувалася. Так, 2012-го було ухвалено найбільш ліберальний Закон «Про засади державної мовної політики», який чинний і наразі. Цей закон деякі питання регулює по-іншому, що, на думку лектора, створює підґрунтя для майбутніх судових спорів з приводу застосування мови в господарській діяльності, оскільки він містить норми, які суперечать одна одній.

Говорячи про зміни, що внесені Законом «Про забезпечення функціонування української мови як державної», ухваленим Верховною Радою України 25 квітня 2019 року, лектор підкреслив, що з 16 січня 2021 року українська мова за замовчуванням діє у сфері обслуговування, причому за повторне порушення цієї норми у сфері обслуговування передбачено штраф (стаття 30). При цьому можливий виняток для клієнтів, які наполягають на іншій мові обслуговування, а також для назв торговельних марок.

Крім того, починаючи з 16 липня, повністю державною мовою повинні проводитися мистецькі і культурні заходи — виставки, концерти, фестивалі тощо (стаття 23). Так само з 16 липня запроваджуються особливі вимоги до державних чиновників, які не лише повинні знати державну мову, але й мають скласти екзамен. Також відповідно до статті 7 без знання державної мови буде неможливо отримати громадянство. При цьому лектор наголосив, що закон не торкається мови відправлення релігійних обрядів та побутового спілкування громадян.

Стосовно питань захисту державної мови лектор зазначив, що статтею 49 передбачене створення посади Уповноваженого із захисту мови, і окреслив та проаналізував коло його повноважень. Інструменти впливу на порушників мовного закону викладені у статті 54, тож Андрій Тарасов описав алгоритм складання та подання скарги про порушення вимог цього закону та навів перелік документів, що необхідно додати до скарги, а також порядок розгляду такої скарги секретаріатом Уповноваженого.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик