З лекцією «Договір про попередню угоду ціноутворення як механізм мінімізації ризиків трансфертного ціноутворення» виступила Катерина Кузьміна

Катерина Кузьміна, фахівець з трансфертного ціноутворення ЮФ Evris, розповідала слухачам LHS про такий корисний інструмент для великих платників податків, як процедура попереднього узгодження ціноутворення в контрольованих операціях.

Попереднім узгодженням ціноутворення є процедура між великим платником податків та Державної фіскальною службою України (ДФС України), під час якої узгоджуються критерії для визначення відповідності умов контрольованих операцій принципам «витягнутої руки». Результатом такої процедури є договір, який складається щодо контрольованих операцій, що здійснювалися, здійснюються або здійснюватимуться, на обмежений термін (до п’яти років). В Україні ця процедура з’явилася одночасно з введенням правил трансфертного ціноутворення, з вересня 2013 року. Незважаючи на це, в Україні за цей період не було укладено жодного договору про попереднє погодження ціноутворення. Однією з причин є те, що тільки у липні цього року було вдосконалено регулювання цієї процедури. Лектор продемонструвала статистику інших країн щодо укладення таких договорів. Так, податкові органи Центральної та Східної Європи розглянули понад 480 заявок, внаслідок чого було фактично укладено понад 315 договорів (66% від поданих заявок).

Експерт зазначила, що однією з переваг попереднього узгодження ціноутворення в Україні є те, що, на відміну від інших країн, плата за укладення таких договорів не стягується. До відома, вартість таких послуг у Німеччині — 20 тисяч євро, в Росії — понад 30 тисяч євро.

Лектор назвала такі переваги укладення договору для бізнесу. Перш за все, це можливість вирішення питань щодо трансфертного ціноутворення (ТЦУ) шляхом співпраці з ДФС України замість судових процесів, які сьогодні набирають обертів. По-друге, це гарантія неможливості донарахування податкових зобов’язань, штрафів, пені щодо таких контрольованих операцій. При цьому лектор підкреслила, що всі зазначені переваги актуальні винятково у випадках дотримання платником податків усіх умов договору. Підбиваючи підсумки переваг, експерт зазначила, що договір може послужити «рятівним колом», оскільки дає впевненість платнику податків, що обрана методологія ТЦУ, зокрема рівень рентабельності (націнки), відповідає принципу «витягнутої руки».

Катерина Кузьміна також розповіла, що договори можуть бути трьох видів: односторонній, двосторонній і багатосторонній. Для укладення двосторонніх і багатосторонніх договорів запрошується один (у двосторонніх) або кілька (у багатосторонніх) іноземних податкових органів. При цьому лектор підкреслила, що такі договори можливо укласти тільки з податковими органами країн, з якими Україна підписала угоди (конвенції) про уникнення подвійного оподаткування. Таким чином, укладення двосторонніх і багатосторонніх договорів є однією з гарантій уникнення подвійного оподаткування.

Лектор також розповіла про тонкощі процедури попереднього узгодження ціноутворення, звернувши увагу слухачів на труднощі, які можуть виникнути при укладанні договору. Це, в першу чергу, проведення ретельного аналізу впливу умов договору на розмір податкових зобов’язань сторін контрольованих операцій. Також це складання проекту договору з відображенням повної інформації; складання документації щодо ТЦУ за попередній період; підготовка іншої інформації, яку можуть запитувати податкові органи. Виходячи з цього, лектор порадила користуватися можливістю запрошувати незалежного фахівця з ТЦУ, як це і передбачено новими змінами до законодавства, оскільки процес складання договору є досить трудомістким.

Катерина Кузьміна сподівається, що перші великі платники податків, які звернуться до ДФС України для ініціювання такої процедури, залишаться задоволеними, оскільки ця процедура цікава не тільки бізнесу, а й податковим органам, тому вони будуть лояльніше ставитися до «першопроходців».

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик