Зі специфікою кримінальних проваджень за участю банків слухачів LHS ознайомив Тарас Пошиванюк

У рамках другого дня спецкурсу LHS для адвокатів банківського сектору з лекцією про кримінальні провадження за участю банків виступив Тарас Пошиванюк, партнер ЮК EQUITY.

З 2015 року і по сьогодні майже сто банків перебувають на стадії ліквідації. Згідно зі статистикою злочинів у фінансово-кредитній системі, вони займають 1,5% від усіх злочинів, при цьому 15% з них становлять економічні правопорушення.

Як зазначив Тарас Пошиванюк, злочини у сфері банківської діяльності — це корисливі посягання на фінансові ресурси банків або інших кредитно-фінансових установ, вчинені з використанням певних кредитно-банківських операцій уповноваженими на їх здійснення суб’єктами підприємницької діяльності або іншими особами. При цьому банки можуть виступати як об’єктами злочинних посягань, так і інструментами досягнення злочинної мети. Щодо статейної класифікації злочинів, то превалюють злочини, скоєні не працівниками банківських установ, а іншими особами, а саме — шахрайство (стаття 190 Кримінального кодексу України), заподіяння майнової шкоди шляхом обману або зловживання довірою (стаття 192 КК України), незаконні дії з документами на переказ, платіжними картками та іншими засобами доступу до банківських рахунків, електронними грошима, обладнанням для їх виготовлення (стаття 200 КК України), службове підроблення (стаття 366 КК України). Саме пласт цих справ найчастіше інкримінується і розслідується, стверджує лектор.

Також він розповів про специфіку визнання банківської установи потерпілою. Так, отримавши статус потерпілого, банк може ініціювати необхідний перелік слідчих дій і слідчо-оперативних заходів.

Крім того, подача цивільного позову — це перший етап у тому разі, якщо банку було завдано майнової шкоди.

Тарас Пошиванюк підкреслив, що адвокат повинен ретельно ознайомитися з матеріалами кримінального провадження і йому обов’язково необхідно контролювати слідство і тримати руку на пульсі всіх тих дій, які вчиняють слідчі.

Також лектор звернув увагу слухачів LHS на документи, якими регулюється порядок проведення досудового розслідування. Серед них — Методичні рекомендації МВС «Особливості розслідування злочинів, вчинених шляхом кредитно-фінансових операцій», Методичні рекомендації Генеральної прокуратури України щодо виявлення, розкриття і розслідування злочинів, скоєних з використанням банківських послуг і технологій, Рекомендації ГПУ щодо особливостей досудового розслідування і процесуального керівництва у кримінальних провадженнях про злочини, вчинені з використанням електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), систем та комп’ютерних мереж і мереж електрозв’язку, а також Методика розслідування окремих видів злочинів, підслідних органам внутрішніх справ.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик