«Змагальність у арбітражному процесі повинна бути інструментом переконання арбітрів у правоті і законності позиції сторони» – спікер LHS Тетяна Сліпачук

Про особливості доказування в міжнародному арбітражі слухачам Legal High School розповіла Тетяна Сліпачук, партнер, керівник практик міжнародної торгівлі і міжнародного арбітражу ЮФ Sayenko Kharenko.

«Перед зверненням в арбітраж вкрай важливо знати, в яку арбітражну інституцію ви йдете. Важливі саме арбітри, позаяк саме вони визначають належність і допустимість доказів та процедуру подання цих доказів, – пояснила пані Сліпачук. – Активна роль в процесі доказування належить сторонам, однак застосування принципу змагальності в арбітражі не передбачає обов’язку арбітрів бути пасивними спостерігачами, які лише отримують інформацію від сторін».

Спікер проаналізувала питання стандартів доказів, їх належності, допустимості, можливості витребування.

Також Тетяна Сліпачук зупинилася на процедурі попереднього слухання. «Найважливіше, що потрібно знати про попереднє слухання, – це те, як ваш арбітр любить проводити розгляд», – процитувала лектор слова Джона Таунсенда.

Далі Тетяна Сліпачук розповіла про методи опитування свідків, дала низку рекомендацій стосовно запрошення і опитування свідків, зазначивши зокрема, що свідку бажано говорити мовою арбітражу – це сприяє кращому розумінню і більшої доброзичливості з боку арбітрів.

У контексті аналізу особливостей перехресного опитування свідка спікер процитувала десять «заповідей» професора Ірвінга Янгера в сучасному міжнародному арбітражі:

  1. Будь стислим.
  2. Використовуй звичайну мову (менше юридичних термінів).
  3. Став лише головні питання.
  4. Підготуйся до опитування.
  5. Слухай свідка.
  6. Уникай аргументації (з боку свідка – тільки факти, жлдної їх інтерпретації).
  7. Уникай повторення.
  8. Уникай пояснень свідків.
  9. Обмежуй опитування.
  10. Залишай можливість для підбиття підсумку (save for summation).

Крім того, пані Сліпачук розповіла про роль експертизи та експертів в міжнародному комерційному арбітражі, а також про порядок їх опитування в процесі слухання справи.

Перехресний допит експерта-свідка – дуже тонка вправа. Як послабити довіру до експерта? Ретельно вивчіть письмові та усні роздуми експерта вашого опонента і не забудьте пересвідчитися, що ваш власний експерт розкрив вам всі сторони, що стосуються предмету експертизи. Від цього залежить подальше подання доказів при розгляді справи.

«Змагальність у кримінальному процесі повинна бути інструментом переконання арбітрів у правоті і законності позиції сторони, адекватності необхідних заходів захисту, яких вона потребує», – нагадала пані Сліпачук.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик