Змусити людину говорити правду на попередньому слідстві або в суді дуже важко, впевнений спікер LHS Денис Овчаров

Рецептами успішного допиту з метою забезпечення безпеки і передбачуваності для клієнта зі слухачами Школи кримінальної практики Legal High School поділився Денис Овчаров, партнер, керівник практики захисту бізнесу Lavrynovych & Partners Law Firm.
В Україні за дачу неправдивих свідчень чи відмову від них передбачено кримінальну відповідальність. Але на відміну від європейських країн і США у нас практично немає судової практики за цими статтями. При цьому за період 2015—2018 років у нас зареєстровано 2088 кримінальних проваджень за статтею 384 і 73 провадження за статтею 385 Кримінального кодексу України. Однак більша частина справ закриті або рішення не прийняті. В єдиному реєстрі судових рішень не більш ніж 20 вироків за цими статтями, де покарання, як правило, — штраф або умовний термін. Причому більша частина — це угоди про визнання провини.
Така сумна статистика свідчить про те, що в Україні не працює механізм притягнення до відповідальності за цими статтями. Не кажучи вже про статтю 63 Конституції України та статтю 18 КПК України, яка знімає відповідальність зі свідка, якщо його показання можуть бути використані проти нього. З одного боку, здається, що це спрощує роботу адвоката, але на практиці подібний підхід правоохоронних органів до розслідування та притягнення до відповідальності за цими статтями нівелює значення показань свідків.
Така ситуація невигідна обом сторонам. При підготовці до допиту клієнта лектор рекомендує ретельніше зважувати ризики і наслідки при обранні позиції відмови від дачі показань. Особливо при захисті клієнта за економічними злочинами. У деяких випадках така позиція може спричинити обшук, донарахування в ході непланової перевірки і негативну для клієнта судово-економічну експертизу.
Лектор також повідомив, що в Україні існує практика залучення адвоката до дисциплінарної та кримінальної відповідальності за схиляння клієнта до дачі неправдивих показань, і найближчим часом правоохоронні та судові органи все більше уваги приділятимуть такій неетичній поведінці адвокатів.
Головне завдання адвоката на допиті, на думку Дениса Овчарова, щоб клієнт почувався захищеним. Тут важливі фіксація показань адвокатом, протидія незаконному психологічному тиску на свідка і контроль за емоційним станом допитуваного. Після допиту важливо одразу зафіксувати емоції клієнта, проаналізувати помилки: якою була комунікація зі слідчим, чи злякався клієнт, і, головне, чи не зашкодив ваш підхід до допиту спільній позиції у справі. Лектор запевнив, що виправити помилки можна завжди (ініціюванням нових допитів, свідків, експертиз тощо), але важливо їх не допускати.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик