Укладення угоди зі слідством — тема лекції Ігоря Свєтлічного

Про ризики та перспективи для клієнта від угоди зі слідством на етапі підготовчого засідання слухачам Legal High School розповів Ігор Свєтлічний, адвокат, керівник стажування для майбутніх адвокатів.

Він нагадав, що угода — це юридично оформлена домовленість сторін кримінального провадження, за якою досягається згода з вирішення справи. Метою угоди у кримінальному провадженні є прискорення та спрощення кримінального провадження, ефективне вирішення справи та економія процесуального часу і матеріальних ресурсів.

Підставою для застосування такої практики є рекомендації Комітету міністрів Ради Європи стосовно спрощення кримінального правосуддя від 17 вересня 1987 року та статті 468—476 КПК України.

Лектор підкреслив, що невинуватий угод не укладає. Так само не потрібна угода за наявності підстав для звільнення від кримінальної відповідальності або якщо є підстави для відмови від обвинувачення.

Основними принципами укладення угоди є добровільна згода сторін, відповідність вимогам КК та КПК України, ініціювання угоди не може розглядатися як визнання винуватості (у разі недосягнення згоди), угода затверджується винятково судом.

Лектор проаналізував переваги та проблеми, що виникають під час укладення угоди.

За словами Ігоря Свєтлічного, угода про визнання винуватості — це домовленість між обвинуваченням та захистом, за якою досягається згода щодо умов відповідальності підозрюваного/обвинуваченого. Основний критерій її укладення — беззаперечне визнання вини підозрюваним/обвинуваченим. Допускається укладення угоди з одним із підозрюваних/обвинувачених з виділенням справи в окреме провадження у разі здійснення провадження стосовно кількох осіб, підозрюваних у вчиненні одного або декількох правопорушень, і недосягнення згоди щодо угоди з усіма підозрюваними. Лектор наголосив, що відмова від укладення угоди не може розцінюватись як визнання вини підозрюваним/обвинуваченим згідно з частиною 6 статті 469 КПК України, а відомості, які стали відомі прокурору під час перемовин, не можуть бути використані як докази відповідно до частини 7 статті 97 КПК України.

Лектор проаналізував умови укладення угоди та зосередив увагу слухачів Legal High School на обов’язковості участі адвоката. При цьому він зазначив, що участь захисника в укладенні угоди про визнання винуватості відбувається також і на підставі загальних принципів (статті 42, 48 КПК України).

Ігор Свєтлічний розповів про судовий нагляд за укладенням угоди, підкресливши, що у разі затвердження угоди суд виносить вирок з узгодженим покаранням (на підставі угоди), а якщо сторонам домовитися не вдалося — вирок з покаранням на розсуд суду, яке суд вважає справедливим та достатнім.

Наслідком невиконання угоди є звернення прокурора/потерпілого до суду із клопотанням про скасування вироку. Строк подання такого клопотання — у межах строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, а підстава — невиконання умов угоди.

Лектор проаналізував реальні кейси судових справ, у яких було досягнуто угоди, зазначивши, що вироки у таких справах були досить лояльними.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик