Урахування ризик-орієнтованого підходу при включенні компаній до плану-графіка податкових перевірок надає можливість бізнесу застосовувати превентивні заходи — Лариса Антощук

Про актуальні правові позиції Верховного Суду в адміністративних спорах йшлося у рамках лекції Лариси Антощук, старшого адвоката Asters. Вона наголосила, що хоча перехідні положення Податкового кодексу України забороняють проводити планові перевірки на час дії карантинних обмежень, однак, керуючись постановою Кабінету Міністрів України №89 від 3 лютого 2021 року, фіскальний орган розпочав ряд комплексних перевірок. Ця постанова наразі оскаржується в адміністративному суді як така, що суперечить нормам ПК України, але рішення у справі ще не прийнято.

На підтвердження своїх тез Лариса Антощук навела слухачам Legal High School статистичні дані за результатами податкових перевірок суб’єктів господарювання у 2021 році. Так, станом на вересень проведено 6421 перевірку, з яких 975 — планові і 5446 — позапланові. Загальна сума донарахувань податкових зобов’язань, за результатами перевірок, складає 6,2 млрд гривень. При цьому лектор відзначила, що перевірки в регіонах закінчуються суттєвими сумами донарахувань податкових зобов’язань (десятки мільйонів гривень).

Лектор спростувала поширену думку, що кожна компанія має перевірятися податковими органами кожні три роки. Вона наголосила, що і стаття 77 ПК України, і підзаконні нормативно-правові акти (Порядок №524 щодо формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків) передбачають, що перевіряють лише ті компанії, які за ступенем ризику діяльності потрапляють в одну із категорій за ризиком несплати податків та зборів (високий ризик, середній та низький).

«Урахування ризик-орієнтованого підходу при включенні компаній до плану-графіка податкових перевірок надає можливість бізнесу застосовувати превентивні заходи для захисту майнових прав», — підкреслила Лариса Антощук і дала практичний алгоритм дій платника податків. Учасники заходу проаналізували кроки щодо отримання даних про підстави включення до плану-графіка перевірок можливих досудових і судових дій, залежно від суті та форми отриманої відповіді від контролюючого органу.

Аналізуючи судову практику, лектор навела статистику податкових спорів станом на вересень 2021 року, з якої випливає, що наразі в судах знаходиться 61,7 тис. справ на суму 270 млрд грн, із яких 24,1 тис. справ на суму 177,9 млрд грн стосуються оскарження податкових повідомлень-рішень. Найактуальнішими категоріями спорів вона назвала спори стосовно так званих сумнівних операцій, спори з питань трансфертного ціноутворення, спори щодо операцій з іноземним елементом, спори стосовно коригування сум податкового кредиту та нарахування компенсуючого зобов’язання і ПДВ. При цьому було зазначено, що у разі, коли сума донарахувань перевищує 3 405 000 грн, з’являється ризик притягнення до кримінальної відповідальності відповідальних за ведення податкового та бухгалтерського обліку осіб (як правило, це директор та головний бухгалтер) за статтею 212 Кримінального кодексу України.

Дискутуючи про доказову базу, Лариса Антощук відзначила, що висновок Ради бізнес-омбудсмена за результатами скарги платника податків часто використовується в адміністративних судах. Лектор також розповіла про специфіку доказової бази в адміністративних спорах та запропонувала слухачам Legal High School використовувати апробоване ноу-хау — мапу доказів, яка суттєво спрощує життя сторін у процесі, оскільки містить всі основні питання щодо предмета спору, доказової бази сторін та норм матеріального і процесуального права.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик