Виступаючи з лекцією на Legal High School, Сергій Бенедисюк порівняв переваги ряду юрисдикцій з метою структурування

Під час Школи корпоративного права та M&A в рамках освітньої платформи Legal High School виступив керівник практики корпоративного права та M&A ЮФ Evris Сергій Бенедисюк, який розповів про вибір юрисдикцій для структурування транскордонних угод.

Використовувати інші юрисдикції змушують не тільки податкові аспекти, підкреслив виступаючий. Іноземні юрисдикції дають змогу більш гнучко структурувати угоди M&A. Українські суди свого часу чітко позначили позицію, що навіть володіння більшістю акцій не дає змоги впливати на призначення менеджменту, якщо це прямо не зазначено в законі. Однієї статті закону про акціонерні товариства явно недостатньо для застосування акціонерних угод. Є проблеми і з судовою системою. Сергій Бенедисюк висловив сподівання, що з часом ситуація зміниться, хоча станом на сьогодні іноземні інвестори «накопичили певний негатив» щодо українських судів.

При цьому є й деякі труднощі, зазначив пан Бенедисюк. Структурування за кордоном для компаній (якщо це не великий бізнес) коштує дорого. У той же час абсолютно перевірено практикою, що кіпрські установи нададуть на запит будь-яку інформацію про кінцевих бенефіціарів. Приховати інформацію у Великій Британії також буде досить важко. Щодо цього не має бути жодних ілюзій, підкреслив виступаючий.

Приймаючи рішення про структурування в іншій юрисдикції, власники бізнесу повинні враховувати не тільки комерційні питання. Наприклад, для української компанії важливими є репутаційні ризики, наприклад негатив від використання деяких офшорів. Іноді потрібно враховувати окремі національні особливості. Так, турецькі інвестори відмовилися від будь-яких трансакцій за участю Кіпру, оскільки між Кіпром і Туреччиною існує заморожений політичний конфлікт.

Юристам «на старті» потрібно дізнатися побільше про бізнес клієнта і його справжню мету структурування в певній країні (наприклад, метою може бути відхід від AML-регулювання).

Не радимо починати роботу зі структурування до моменту отримання повної і всебічної інформації щодо комерційної частини проекту і майбутніх бізнес-планів клієнта, відзначив Сергій Бенедисюк.

Також не рекомендується давати поради щодо структурування угод без підтвердження з боку місцевих консультантів щодо корпоративних і податкових питань. Так, акціонерні угоди доцільніше прописувати в Україні, але передавати на затвердження іноземним юристам, оскільки законодавство може зміниться.

Конфігурація популярної структури включає використання компаній на Британських Віргінських островах і холдингової компанії на Кіпрі. На Кіпрі не стягується податок на репатріацію, а Конвенція про уникнення подвійного оподаткування між Україною і Кіпром є досить вигідною. Немає податку на приріст капіталу. Перевагою є невелика вартість створення і подальшого адміністрування холдингової компанії. З 2019 року набувають чинності зміни до Конвенції, що підвищують деякі ставки податків. Крім цього, кіпрські суди оперативно можуть накласти забезпечувальні заходи в разі корпоративного конфлікту.

Структурування компанії в Нідерландах є більш складним, що може призвести до проблем з податками. Корпоративний податок тут становить 25%. Конвенція між Україною і Нідерландами дозволяє зменшити податок на прибуток капіталу до 0%. Вартість обслуговування становить 3000—5000 євро на рік.

Перевага Естонії полягає у відсутності ставки податку на прибуток (податок сплачується лише на розподілений прибуток). Обслуговування компанії обійдеться в 100—500 євро.

При роботі в Австрії потрібно враховувати високий податок на репатріацію. Роялті — не більш ніж 5%. У рік витрати на обслуговування складуть 3000—5000 євро. Забезпечувальні заходи суд може накласти протягом декількох годин, зазначив спікер.

Відмінністю Британських Віргінських островах є те, що тут не висуваються умови щодо резидентності директорів, але ця територія включена до списку офшорів. Обслуговування обійдеться приблизно у 1500 доларів США.

Серед інших більш респектабельних юрисдикцій викладач Школи корпоративного права та M&A назвав Угорщину. Локальні податки там є низькими (9% корпоративний податок та 2% муніципальний). Відповідно до Конвенції про уникнення подвійного оподаткування, немає податку на приріст (при виконанні ряду умов). Орієнтовна вартість обслуговування — 1600—1800 євро на рік.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик