Блокування податкових накладних: що нового в процедурі оскарження, розповіли лектори LHS

Сьогоднішні заняття у рамках модуля «ПДВ, індивідуальні консультації, практика ЄСПЛ» Школи податкової практики Lеgal High School почалися з обговорення питання оскарження дій у рамках спорів щодо блокування податкових накладних. Про нюанси заявленої проблематики розповідали Лариса Антощук, адвокат, керівник практики вирішення податкових спорів KPMG Law Ukraine, та Ірина Хиляк, керівник підгрупи з питань вирішення податкових спорів KPMG Law Ukraine.

Згідно з даними офіційної статистики, з якою ознайомили лектори, протягом минулого року комісіями ДФС центрального та регіонального рівнів, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) або про відмову в такій реєстрації було прийнято для розгляду повідомлень від 13 320 платників податків щодо 388 475 податкових накладних. За результатами розгляду було прийнято 388 163 рішення, у більшості випадків — позитивні (щодо 290 839 податкових накладних).

Спікери розповіли про те, які податкові накладні підлягають моніторингу, зупинилися на нюансах порядку його проведення, а також проаналізували особливості двох видів оскарження рішень про призупинення реєстрації податкової накладної: адміністративного та судового оскарження. Так, строк адміністративного оскарження — 10 календарних днів з дня набуття законної сили рішенням комісії контролюючого органу про відмову в реєстрації. Скарга і доповнення до неї подаються в електронній формі, строк їх розгляду — 10 календарних днів з дня надходження. Рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної, і рішення комісії ДФС з питань розгляду скарг можуть бути оскаржені в судовому порядку, відзначили спікери. Строк подачі позовної заяви — три місяці з дня отримання рішення комісії ДФС, судовий збір у цьому випадку становить 1921 грн за кожну вимогу немайнового характеру. Вимог немайнового характеру може бути кілька. Перша — визнати протиправною дію щодо відмови ДФС у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування. Друга — скасувати рішення ДФС про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування. Третя — зобов’язати ДФС зареєструвати в ЄРПН податкові накладні/розрахунки коригування.

Другий блок лекції було присвячено актуальній судовій практиці у справах про блокування податкових накладних. Лектори проаналізували декілька знакових кейсів, наприклад справу №1240/2275/18 (позиція судів першої та другої інстанцій). Так, податковим органом було встановлено, що обсяг поставок товару/послуги за податковою накладною, наданою на реєстрацію, перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги і обсягу його поставок. Наданих платником податків первинних документів виявилося недостатньо для визнання господарських операцій реальними. Щодо платника податків було відкрите кримінальне провадження за фактом умисного ухилення від сплати податків.

У цій справі суд став на сторону платника податків, оскільки податковий орган не має ні конкретного виду критерію оцінки ступеня ризику, ні конкретного переліку документів, який визначається податковим органом окремо по кожному випадку. Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії унеможливлює його виконання. «Оцінка господарських операцій має даватися на підставі комплексного, всебічного аналізу специфіки й умов укладення конкретної угоди з обов’язковим урахуванням її господарської мети, економічної доцільності, а також використання отриманих товарів або послуг у подальшій діяльності підприємства» — такого висновку дійшов суд.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик