LHS Discussion Hub: експерти позначили позитивні перспективи у сфері лібералізації валютного регулювання

«Лібералізація валютного регулювання в Україні — вплив на бізнес» — тема LHS Discussion Hub, який відкрив школу «Банківського та фінансового права» у Legal High School. У рамках дискусії учасники обговорили особливості дотримання правил обігу валюти при зовнішньоекономічної діяльності та на внутрішньому ринку, нюанси управління валютними ризиками, передумови повної валютної лібералізації в Україні, аспекти ліцензування валютних операцій.

Сергій Паперник, керівник банківської та фінансової практики і напряму ФінТех ЮФ Evris, модератор дискусії, нагадав, що цього року в Україні стартувала валютна лібералізація, і окреслив ряд обмежень, які були скасовані новим валютним законодавством.

Дискусія почалася з пошуку відповіді на запитання: які послаблення отримав реальний бізнес. Сергій Панов, заступник голови правління — начальник юридичного департаменту УкрСиббанку BNP Paribas Group, відзначив, що новий профільний закон — дуже хороший, і на сьогодні справді стало легше працювати. «Вводити обмеження набагато важче, ніж звільняти ринок» — впевнений він, при цьому, за його словами, ми ще остаточно не розуміємо, як працюватимуть нові напрями, задані профільним законом та підзаконними нормативними актами Національного банку України.

У свою чергу, Антон Коваленко, директор департаменту казначейства і фінансових установ АТ «ОТП Банк», повідомив, що регулятор відкрив ряд процедур, але є деякі нюанси, які не дозволяють повноцінно їх запустити. Наприклад, йдеться про оподаткування. Крім того, він розповів про нові інструменти — арбітражні операції, які надали хеджингові можливості для клієнтів. «Основна проблема — клієнти не хочуть цим користуватися, у зв’язку з чим більшість процедур сьогодні не запрацювали. Тому виникає питання дорослішання українського бізнесу», — резюмував він.

Емал Бахтарі, керівник проектів і програм Департаменту відкритих ринків Національного банку України, пояснив, що перебудовувати фундаментальні речі завжди складно і становлення валютної лібералізації займе тривалий час. При цьому він пояснив, що НБУ не міг зняти всі валютні обмеження, але їх не так і багато залишилося. «Ми розуміємо, що дуже важко працювати з новим ризик-орієнтованим підходом. Упевнений, що безпідставних штрафів у цій сфері не буде, особливо в перехідний період», — відзначив представник НБУ.

Сергій Паперник поцікавився у представника НБУ, чи відіграватимуть в Україні банківські асоціації провідну роль як в Європі. За словами пана Бахтарі, НБУ вже давно співпрацює з Незалежною асоціацією банків України, в тому числі і за погодженням нового профільного закону. Ці слова підтвердив і Сергій Панов, повідомивши, що НБУ максимально відкритий до дискусії.

За словами Катерини Чечуліної, координатора практики банківського права та міжнародних фінансів CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang, усі учасники ринку мають бути максимально активні і брати участь у формуванні нової практики.

Розкритикував нове валютне законодавство Семен Ханін, керуючий партнер ЮК «АМБЕР». За його словами, Верховна Рада України новим законом фактично передала НБУ право створювати законодавчу базу і повністю регулювати роботу банків. «Основна проблема — НБУ зробив усі банки залежними, які з жахом очікують перевірок» — впевнений він.

Діана Дегель, радник Asters, переконана, що насправді не все так страшно. «Зараз відбувається реформування радянської спадщини, мета якого повністю змінити систему валютного регулювання, наблизивши її до європейських стандартів», — запевнила експерт.

Олег Загнітко, партнер МЮФ Integrites, відзначив, що сьогодні стало більше ясності і з’явилася більш відкрита конкуренція. «Сфера ЗЕД справді дісталася нам як радянська спадщина і продовжує окремо розвиватися від інших галузей права», — наголосив він. Більше того, за словами пана Загнітка, нюанси цієї галузі в новому валютному регулюванні не враховані.

Про аспекти фінансового моніторингу в банківській сфері розповів Артем Устюгов, провідний юрист практики податкового права MORIS. «Чим більше буде валютної лібералізації, тим більше зустрічатиметься фінансовий моніторинг» — переконаний він. При цьому доповідач наголосив, що банки сьогодні мають різні підходи у цій сфері. Також він окреслив шляхи виходу, які нададуть можливість полегшити ситуацію як для бізнесу, так і для банків у частині проведення фінансового моніторингу. За словами експерта, необхідно ввести регулювання контрольованих іноземних компаній і нульове декларування.

Продовжила тему фінансового моніторингу Світлана Голян, партнер практики міжнародного бізнес-адміністрування АО Juscutum. За її словами, функцією фінмоніторингу стане не скільки виконання банківського нагляду, скільки проводити нагляд у частині виконання кроків плану BEPS. «Фактично це призведе до міжбанківської конкуренції у сфері фінмоніторингу, оскільки кожен діє на власний ризик. Але в цілому це все призведе до створення більш чіткого і якісного компалєнс-контролю», — відзначила пані Голян.

Повертаючись до нових можливостей, які дає валютне законодавство, Наталія Селякова, партнер київського офісу Dentons, висловила надію, що інструменти з хеджування валютних ризиків найближчим часом стануть доступнішими. На її думку, саме цей інструмент дає підтримку інвестиційних операцій.

«На мою думку, закон про валюту позитивний і закладає хороший фундамент для реформування цієї сфери», — наголосив Сергій Корнієнко, партнер ЮФ «Антіка». За його словами, на базовому рівні він вводить граничні терміни для дії обмежень, які можуть вводитися НБУ, що дасть змогу бізнесу планувати свої валютні операції в довгостроковій перспективі. Проте, за його словами, має минути час для формування практики і дуже багато чого залежатиме від активної позиції банківського сектора.

Підбиваючи підсумки дискусії, Сергій Паперник резюмував, що, незважаючи на всі позитивні моменти нового валютного законодавства, у представників ринку виникатимуть суттєві труднощі, у тому числі щодо застосування ризик-орієнтованого підходу, який у банків буде різним. «З іншого боку, ми бачимо можливості для добросовісної конкуренції, що відкриваються», — запевнив експерт.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик