На початок 2018 року 43% розслідуваних кіберполіцією злочинів стосувалося е-комерції та шахрайства — Станіслав Самойлов, представник кіберполіції

Блок «Цифрові» злочини» Школи кримінальної практики Legal High School продовжує свою роботу. У рамках модуля «Проблеми кваліфікації дій хакерів» в.о. заступника начальника управління — начальник першого відділу управління інформаційних технологій і програмування Департаменту кіберполіції Національної поліції України Станіслав Самойлов розповів про хакера як суб’єкта злочинів у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), автоматизованих систем, комп’ютерних мереж або мереж електрозв’язку.

Ця тема є актуальною не тільки для представників органів розслідування, а й для представників сторони захисту. Щоб повністю забезпечити права та інтереси підзахисного, адвокат повинен знати, що є профільною сферою діяльності хакерів, розуміти його характер і поведінку (бачачи систему, айтішники хочуть знайти в ній вразливість). Свою лекцію пан Самойлов почав з невеличкого екскурсу в історію. Спочатку хакер (англ. Hacker, від to hack — обтісувати, робити зарубку) повинен був знайти недолік програми і позбутися його для удосконалення програми (I етап). Вважаючи, що все має бути у відкритому доступі, вони виступали проти таких термінів, як авторське право або закрита ліцензія. На зорі зародження комп’ютерів машини були громіздкими, а хакери працювали чи не по черзі. З технічною еволюцією і широким використанням комп’ютерів парадигма діяльності хакерів почала змінюватися (II етап). Під час III етапу хакерство використовувалося як джерело заробітку, а тепер хакери використовуються як зброя (IV етап).

У сучасних реаліях термін «хакер» сприймається як синонім слова «злочинець». Однак, крім злочинного хакінгу (Black Hat), є й етичний хакінг (White Hat). «Білі хакери» діють у рамках правового поля, а їх проникнення в систему є санкціонованим. Це досить ефективний механізм, коли компанія, розгортаючи інфраструктуру або «піднімаючи» якийсь продукт, замовляє «тест на проникнення»: «білі хакери» зламують систему, виявляють баггі і надають рекомендації щодо їх усунення.

Говорячи про суб’єкта злочину, Станіслав Самойлов виділив загального (статті 361, 361-1, 361-2, 363, 363-1 КК України) та спеціального (стаття 362 КК України «…вчинені особою, яка має право доступу до неї»). Окремо лектор зупинився на видах кібернетичних атак. Злочини у сфері інформаційної безпеки можна поділити на: шкідливе програмне забезпечення; втручання в діяльність автоматизованих систем; DOS-атаки, спам і шантаж; крадіжка персональних даних; нелегальна зміна руху трафіку. Нелегальний контент і порушення прав інтелектуальної власності: дитяча порнографія і порнографічна продукція; розповсюдження та продаж заборонених матеріалів; піратство медіа-контенту, піратство програмного забезпечення і сardsharing. У цьому контексті пан Самойлов зазначив, що протокол torrent — це не зло у плоті, це ресурс для обміну контентом. Так сталося, що користувачі дуже часто обмінюються піратським контентом, але розмови про «блокування torrent» в ім’я захисту прав інтелектуальної власності не є конструктивними.

Наступний блок кібернетичних атак — онлайн-шахрайство та фінансові злочини. У цьому контексті лектор виділив такі види: phishing, carding, skimming, cash trapping; інтернет-шахрайство; шахрайство в банківських і платіжних системах, нелегальна комерція. Кіберполіція, за словами пана Самойлова, в меншій мірі займається цифровими фінансовими злочинами і озвучив статистику на початок 2018 року за чотирма основними напрямами: електронна комерція і шахрайство — найпоширеніші злочини (43%); по 23% складають злочини у сфері кіберзахисту і платіжних систем, 10% — нелегальний контент.

«Чи бореться кіберполіція з даркнетом?», — адресували лектору запитання слухачі LHS. Пан Самойлов відповів, що даркнет — це спосіб поширення інформації, та спочатку він створювався для анонімізації користувачів. Те, що ним більше користуються злочинці, — це вже інше питання. У кіберполіції діє підрозділ, який моніторить даркнет. «Ми маємо механізми запобігання поширенню наркотиків і зброї на територію України», — резюмував Станіслав Самойлов.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик