На профілактиці корпоративних конфліктів зосередився Дмитро Йовдій, голова ГО «Антирейдерський центр»

Завершальним акордом блоку «Корпоративна безпека» Спецкурсу для корпоративних юристів Школи корпоративного юриста Legal High School стала лекція Дмитра Йовдія, голови ГО «Антирейдерський центр». Він зосередився на профілактиці корпоративних конфліктів, адже останнім часом кількість рейдерських атак збільшлася, а в переважній більшості випадків першопричиною атаки є внутрішній конфлікт між власниками і топ-менеджментом.

Лектор переконаний, що взаємини власників виходить далеко за межі юридичної роботи, проте, чим більше взаємовідносин врегульовано «на папері» — тим менше можливостей для зловживання однієї зі сторін. Отже, першою рекомендацією профілактики корпоративних конфліктів є максимальна регламентація відносин у статуті компанії. Але всі аспекти в статуті передбачити неможливо. Ефективним механізмом у цьому контексті може виявитися корпоративний договір — у ньому можливо узгодити правила ділової поведінки і механізми контролю. Серед переваг корпоративного договору спікер підкреслив можливість його укладення для всіх видів товариств, його конфіденційність (на відміну від статуту), можливість його примусового виконання та можливість розгляду спору в іноземній юрисдикції.

Але повернімося до профілактичних порад. Третьою рекомендацією є визначення порядку контролю виконання угод виконавчим органом. Четверта — створення наглядової ради товариства як системи стримувань і противаг. Залучення медіатора для вирішення конфліктів — наступна профілактична рекомендація Дмитра Йовдія.

Основними передумовами рейдерських атак, за словами лектора, може стати неконтрольована кредиторська заборгованість, наявність внутрішнього конфлікту в компанії, юридично незахищені активи та індивідуальні причини (особисті мотиви, розподіл сфер впливу на ринку тощо).

Більшість рейдерських атак останніх років були значною мірою спровоковані законодавчими прогалинами, діяльністю «чорних нотаріусів» і неефективною роботою так званої Антирейдерського комісії при Міністерстві юстиції України. Зараз внесено ряд змін до законодавства і введено «антирейдерські» запобіжники: припинено діяльність реєстраторів комунальних підприємств, впроваджено принцип одночасності здійснення нотаріальної дії і державної реєстрації прав, обов’язок реєстраторів більш поглиблено вивчати реєстраційну дію (наприклад, аналізувати зміст довіреності представника, перевіряти реєстр судових рішень) тощо.

Говорячи про профілактику корпоративних конфліктів, пан Йовдій акцентував увагу на періодичному аудиті юридичної безпеки активів, ускладненні процедури відчуження активів компанії і максимальному використанні технічних можливостей державних реєстрів. Резюмуючи лекцію, спікер ще раз підкреслив, що мінімізація ризиків рейдерських захоплень лежить не тільки в юридичній площині, а є комплексом управлінських рішень.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик