Найдорожчим видом фінансового ресурсу є власні кошти — Ярослав Романчук

Про особливості залучення фінансових ресурсів та фінансових інструментів ЄС слухачам Legal High School розповів Ярослав Романчук, керуючий партнер Юридичної групи EUCON, адвокат. Він нагадав, що Угода про асоціацію України та Європейського Союзу, підписана 21 березня та 27 червня 2014 року, дає змогу перейти від партнерства і співробітництва до політичної асоціації та економічної інтеграції. Однією зі складових Угоди про асоціацію стала Угода про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС, у межах якої Україна отримала доступ до певних фінансових інструментів ЄС.

Ще одним інструментом лектор назвав програму східного партнерства, до якої, крім України, входять Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Грузія та Молдова. Ця зовнішньополітична ініціатива ЄС заснована 7 травня 2009 року і має на меті оновлення договірно-правової бази відносин ЄС зі східними сусідами.

Ярослав Романчук навів дані стосовно макроекономічної допомоги Україні ЄС за 2014–2020 роки в обсязі 12,8 млрд євро, з яких отримано близько 10 млрд. Він розповів про розгляд Європейською комісією проєкту бюджету на 2021–2027 роки та зазначив, що, незважаючи на вихід із ЄС Великобританії, дохідна частина бюджету зросла майже на 80% і складає 1824 млрд євро.

Характеризуючи типи дотаційних інструментів, що діють у рамках Євросоюзу, він виділив транскордонні програми, різноманітні менші фонди та інструменти походженням з території ЄС, програми урядів країн — членів ЄС (Німеччина, Данія, Польща). Також, за словами лектора, є інструменти, що походять з інших країн світу: програми країн — членів EOG (Норвегія, Швейцарія) та програми регіональних об’єднань (Вишеградська четвірка). Крім того, він розповів про можливості залучення грантів на розвиток малого і середнього бізнесу, що виділяються різними організаціями як у межах Євросоюзу, так і окремих країн світу, також лектор розповів про грантову програму «Горизонт 2020» як одну з наймасштабніших, спрямовану на дослідження, інновації та розвиток технологій.

Характеризуючи типи фінансових ресурсів, Ярослав Романчук виділив їх чотири види: власні кошти, банківські ресурси, інвестиційні ресурси та дотаційні ресурси. Аналізуючи кожен із цих видів фінансування, він наголосив, що найдорожчим видом фінансового ресурсу є власні кошти. За різними оцінками, власні кошти коштують від 20% до 60%. Натомість банківський ресурс у світі наразі є досить дешевим — від 0,1% до 5%. Інвестиційний ресурс також недорогий і, на відміну від банківського ресурсу, є неповоротним, але в майбутньому передбачає відчуження частини прибутку. Найдешевшими, за словами лектора, наразі є дотаційні ресурси. Вони безповоротні і надаються під проєктну діяльність, отже, сума цих факторів робить дотаційний ресурс найцікавішим для залучення.

Ярослав Романчук проаналізував для слухачів Legal High School типи проєктів, які фінансуються ЄС, та зазначив, що одним із ключових чинників для отримання фінансування є репутація позичальника. Принагідно він розділив її на репутацію юридичної особи, репутацію її власників, репутацію топменеджерів та репутацію керівників бухгалтерських служб.

Насамкінець на прикладі Польщі лектор проілюстрував можливості залучення фінансових інструментів ЄС для розвитку підприємництва та розповів про можливості українського бізнесу для виходу на ринки ЄС через польську юрисдикцію.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик