Особливості укладення угоди зі слідством — у центрі уваги слухачів Legal High School

Про права третіх осіб на оскарження умов угоди про примирення та угоди зі слідством розповів слухачам Legal High School Олександр Тананакін, адвокат АО Barristers. Лектор нагадав, що угода про визнання винуватості може бути укладена не тільки на стадії попереднього слухання. Він дав визначення визнанню винуватості та, навівши приклади з власної практики, зробив висновок, що суттю угоди є полегшення стадії судового розгляду. У разі якщо доведення деяких аспектів правопорушення в суді є проблематичним, прокурор сам ініціює укладення угоди про визнання провини.

Лектор наголосив, що в його практиці були випадки, коли нарівні з обвинуваченнями в економічних злочинах обвинуваченому ставилася в провину підтримка тероризму, а це обвинувачення передбачає обов’язкове утримання під вартою. І ось після певного періоду утримання під вартою такий обвинувачений із задоволенням піде на угоду про визнання провини, аби вийти на волю.

Крім того, щоб ініціювати угоду, потрібно не тільки визнати провину, але й активно сприяти слідству в розкритті злочину, в якому він обвинувачується, та інших злочинів, про які він міг знати, тобто він дає показання на інших осіб.

Відповідно до закону, угоду про визнання провини неможливо укласти в особливо тяжких злочинах і в злочинах, в яких є потерпілий. З огляду на власну практику лектор відзначив, що винятки з цього правила є, тому він радить слухачам Legal High School пропонувати суду угоду навіть у таких випадках.

Олександр Тананакін нагадав, що, визнаючи провину в угоді, обвинувачений позбавляється можливості відстояти свою невинуватість у суді. Суть угоди полягає в тому, що підозрюваний погоджується з чужими злочинами, оскільки змушений підписувати угоду, підготовлену прокурором. Лектор навів приклади справ, в яких особа обвинувачувалася у фіктивному підприємництві. Це особливо показово, коли людина за певну винагороду реєструє підприємство і після цього жодного відношення до нього не має, а потім з’ясовується, що під виглядом цього підприємства діяв конвертаційний центр, «податкова яма» або щось подібне. У такому випадку знайти засновника підприємства не є проблемою, тож він із задоволенням підпише угоду про визнання провини, особливо не вникаючи в супровідний текст. Але ж у ньому можуть згадуватися десятки, якщо не сотні підприємств-контрагентів, проти яких, після затвердження угоди судом, можна порушувати кримінальні справи.

Лектор застеріг слухачів Legal High School, що наслідком угоди про визнання провини є неможливість подальшого оскарження покарання, тому, погоджуючись на запропоноване прокурором легке покарання, треба бути готовим до того, що суд поверне таку угоду, оскільки визначати міру покарання — його прерогатива. При цьому подавати угоду можна лише один раз, тому не варто бути недбалим і погоджуватися на будь-які пропозиції прокурора на ранніх стадіях розгляду, тим більше, що в справі взагалі може бути виправдувальний вирок.

Говорячи про укладення угоди про примирення, лектор підкреслив, що вона також може бути укладена в будь-який момент. За словами Олександра Тананакіна, найчастіше угода про примирення застосовується у випадках дорожньо-транспортних пригод, коли винний погоджується компенсувати потерпілому матеріальну та моральну шкоду.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик