Робота адвоката на початковій стадії судового провадження — тема лекції Тараса Пошиванюка

Які клопотання варто заявляти на початковій стадії судового провадження, розповів слухачам Legal High School Тарас Пошиванюк, партнер ЮК EQUITY. Він наголосив на важливості стадії підготовчого засідання, оскільки саме в цей час адвокат закладає основи належного захисту клієнта в судовому засіданні.

Лектор нагадав, що в досудовому провадженні суд повинен перевірити наявність процесуальних підстав для затвердження угоди про визнання провини або про примирення; перевірити наявність підстав для припинення провадження; перевірити відповідність вимогам кримінального процесуального закону обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів виховного характеру або клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру; перевірити дотримання правил визначення підсудності кримінального провадження; підготувати умови для успішного проведення судового розгляду.

При цьому вже в підготовчому засіданні суд має право затвердити угоду про визнання провини або про примирення; закрити провадження; повернути обвинувальний акт; направити обвинувальний акт у відповідний суд для визначення підсудності у разі встановлення непідсудності кримінального провадження; зупинити підготовче провадження; призначити судовий розгляд.

Лектор навів підстави для закриття провадження, зокрема такі:

— набуття чинності законом, яким скасовано кримінальну відповідальність за діяння, вчинене особою;

— смерть обвинуваченого (за винятком випадків, коли провадження є необхідним для реабілітації померлого);

— існування вироку за тим же обвинуваченням, що набув законної сили, або винесення постанови суду про закриття кримінального провадження за тим же обвинуваченням;

— відмова потерпілого або його представника від обвинувачення у кримінальному провадженні у формі приватного обвинувачення;

— звільнення особи від кримінальної відповідальності;

— відмова прокурора від підтримання обвинувачення і відмова потерпілого або його представника чи законного представника підтримувати обвинувачення самостійно.

Тарас Пошиванюк прокоментував слухачам Legal High School ці підстави із залученням прикладів із власного досвіду, при цьому зазначивши, що наявність інших підстав (відсутність події або складу кримінального злочину тощо) має бути доведена в ході судового розгляду, за результатами якого може бути прийнято виправдувальний вирок.

Говорячи про підстави повернення обвинувального акта прокурору, лектор підкреслив, що це можливо зробити у разі, якщо він не відповідає вимогам статей 291, 292 КПК України.

Тарас Пошиванюк зазначив, що у разі, якщо під час підготовчого судового засідання не буде встановлено підстав для прийняття рішень, передбачених пунктами 1—4 частини 3 статті 314 КПК України, суд переходить до вирішення питань, пов’язаних з підготовкою до судового розгляду. Зокрема, суд визначає дату і місце проведення судового розгляду; визначає порядок розгляду кримінального провадження; з’ясовує питання про склад осіб, які беруть участь у судовому розгляді; розглядає клопотання учасників судового провадження про проведення судового виклику певних осіб до суду для допиту, а також витребування певних речей або документів.

Лектор відзначив, що у разі надходження від учасників судового провадження клопотань про обрання, зміну або скасування заходів забезпечення кримінального провадження, суд розглядає їх відповідно до правил, передбачених статтями 131—213 КПК України, з урахуванням положень пунктів 3, 4 статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини. За відсутності таких клопотань від сторін кримінального провадження застосування заходів забезпечення, обраних у ході досудового розслідування, вважається продовженим і відповідно обрано запобіжний захід щодо обвинуваченого незмінним.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик