Строк для оскарження рішення АМКУ розпочинається з дня його отримання і становить два місяці без права поновлення — Сергій Шкляр

Про те, як правильно оскаржити рішення АМКУ, слухачам Legal High School розповів Сергій Шкляр, партнер-засновник, адвокат, д.ю.н., співкерівник практики антимонопольного та конкурентного права АО Arzinger. Він, зокрема, говорив про стадії, на яких відбувається розслідування справи АМКУ та оскарження рішення конкурентного органу: відкриття справи АМКУ; подання пояснень та доказів; слухання; ознайомлення (після подання АМКУ) зі справою АМКУ; винесення рішення про притягнення до відповідальності; оскарження рішення в суді або перевірка чи перегляд рішення в АМКУ.

Говорячи про опції для оскарження, лектор наголосив, що, отримавши рішення АМКУ, не обов’язково одразу йти до суду, оскільки його можна оскаржити в самому Комітеті — за процедурою перевірки, коли заява подається до АМКУ про перевірку рішення територіального відділення чи адміністративної колегії АМКУ, або за процедурою перегляду, коли порушник просить переглянути рішення орган, який його виніс. За результатами перегляду або перевірки рішення може бути змінене або переглянуте.

Щодо судового захисту, лектор підкреслив, що в адміністративному суді оскаржується рішення адміністративної колегії АМКУ із розгляду скарг щодо публічних закупівель та рішення АМКУ щодо державної допомоги. Інші рішення — про притягнення до відповідальності за порушення конкурентного законодавства або дії АМКУ в процесі розслідування справи — оскаржуються в господарських судах.

Лектор наголосив, що строк для оскарження рішення розпочинається з дня його отримання і становлять два місяці без права поновлення. Він навів позицію Верховного Суду, відповідно до якої рішення може бути доведене до відома не тільки шляхом надсилання поштою, а й іншими способами (вручення під розписку, доведення до відома в інший спосіб). Якщо ж рішення було розміщене на сайті, суди мають вивчити питання, чи було опубліковано повний текст рішення (без «приховування» конфіденційної інформації), адже у такому разі строк може обчислюватись із дня оприлюднення рішення.

Спікер порадив слухачам дотримуватись строків оскарження, адже Верховний Суд у справі ПАТ «КБ «ПриватБанк» сформував позицію, відповідно до якої господарські суди не можуть брати до уваги доводи особи щодо незаконності та/або необґрунтованості рішення, якщо такі доводи заявлено після закінчення строків, оскільки ця особа не скористалася своїм правом на оскарження, а перебіг зазначеного строку унеможливлює перевірку законності та обґрунтованості рішення органу АМКУ.

Сергій Шкляр проаналізував структуру позову до АМКУ та вказав на особливості формулювання кожної з його частин. Він підкреслив, що позов не має ґрунтуватись на припущеннях, кожен факт повинен підтверджуватись доказами, а його викладення має бути стислим та по суті. Описуючи стратегію судового процесу, лектор дав поради стосовно залучення додаткових механізмів та інструментів, що сприяють перемозі, таких як залучення посольства, бізнес-омбудсмена для участі у судовому процесі; виклик судового експерта для подання пояснень та візуальне представлення позиції.

Лектор на прикладах власної практики розповів, як довести суду наявність підстав для скасування рішення АМКУ, відзначивши, що дієвими аргументами можуть бути такі: економічна експертиза; документи з матеріалів справи АМКУ, що підтверджують позицію позивача; документи, наявні у позивача; документи, отримані додатково, зокрема через механізм адвокатських запитів; показання свідка.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик