У Законі «Про зовнішньоекономічну діяльність» уперше на наших теренах було проголошено принцип «дозволено все, що не заборонено законом» — Сергій Козьяков

Зовнішньоекономічна діяльність і право міжнародної торгівлі — тема лекції у Legal High School Сергія Козьякова, партнера АО «Сергій Козьяков та Партнери», голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів України в 2014–2019 роках. Роблячи історичний екскурс розвитку правового регулювання зовнішньоекономічної діяльності, він наголосив, що за часів СРСР така діяльність ніколи не регулювалася законом. При цьому серед перших декретів радянської влади було два, які присвячувалися саме цим питанням: «Про націоналізацію зовнішньої торгівлі» та «Про митні збори». Саме ці документи, за словами лектора, були базою для регулювання зовнішньоекономічної діяльності і торгівлі до кінця 80-х років.

Наприкінці літа 1990 року групу викладачів факультету міжнародних відносин Київського університету та юристів, до якої входив і лектор, запросили до Верховної Ради УРСР і попросили допомогти в написанні Закону «Про зовнішньоекономічну діяльність», який було прийнято у квітні 1991 року.

За словами лектора, цей закон врегулював величезний обсяг правовідносин і не лише в зовнішньоекономічній діяльності. Уперше в історії СРСР в законі було надано визначення термінів, що було надзвичайно важливо для бізнесменів, які тільки-но розпочинали свою діяльність. Саме в першій статті Закону «Про зовнішньоекономічну діяльність» уперше з’явилися терміни «аудит», «валютні кошти», «демпінг», «експорт» та «імпорт», «зовнішньоекономічний договір» і «контракт» тощо.

Друга стаття закону була присвячена принципам зовнішньоекономічної діяльності, де ще до проголошення незалежності було зазначено, що суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності керуються принципом суверенітету народу України у здійсненні зовнішньоекономічної діяльності. Так само в цьому законі вперше на наших теренах було проголошено принцип «дозволено все, що не заборонено законом».

За словами лектора, Закон «Про зовнішньоекономічну діяльність» дав дорогу в життя низці нормативних актів, таких як Закон «Про валюту і валютні операції», Митний кодекс України, Закон «Про митний тариф», Закон «Про регулювання товарообмінних (бартерних) операцій у галузі зовнішньоекономічної діяльності» тощо.

Говорячи про закони, лектор зазначив, що деякі з них потребують від юристів «вищого пілотажу» і один із таких законів — «Про угоди про розподіл продукції». Він спрямований на створення умов для інвестування, пошуку, розвідки та видобування корисних копалин в межах території України. За словами Сергія Козьякова, юристи, які супроводжують такі угоди, забезпечують для клієнта одразу декілька робіт: участь у конкурсі (підготовка пакета документів) та розробка і узгодження проєкту угоди (документа обсягом 120–180 сторінок).

Лектор констатував, що право міжнародної торгівлі не є популярним серед українських юристів, причиною чого він вважає обмежену кількість фахівців цього напряму, яких готують наші юридичні виші. За його словами, зовнішньоекономічна діяльність відрізняється від міжнародної торгівлі, як двовимірні шахи від тривимірних, бо правове регулювання зовнішньоекономічної діяльності — це відносини між учасниками контракту, а право міжнародної торгівлі — це відносини між державами, пов’язані з економікою і торгівлею.

Крім того, Сергій Козьяков розповів про перипетії вступу України до СОТ та підписання Угоди про асоціацію України та Європейського Союзу і протидію Російської Федерації цим процесам.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик