Як і чому залучають висновки експертів та спеціалістів, пояснив Олексій Віхляєв, судовий експерт Експертно-дослідної служби України

Проблемні питання залучення спеціалістів та перекладачів для слухачів Школи кримінальної практики Legal High School роз’яснив судовий експерт Експертно-дослідної служби України Олексій Віхляєв.

За словами лектора, фактично до судового процесу в рамках експертизи та досліджень залучаються експерти установ Міністерства юстиції України, експерти силових структур (МВС, СБУ, Міноборони, МОЗ та Державної прикордонної служби) та незалежні судові експерти та спеціалісти.

Проблеми залучення судових експертів державних органів пов’язані з існуванням великих черг, людям нерідко доводиться чекати до трьох років на проведення експертизи. Другий недолік — адміністративний бюрократичний вплив на експертів. Саме цей факт здебільшого є причиною плину кадрів у таких органах. Третя проблема полягає в тому, що досить часто експерти, витративши чимало ресурсів на проведення дослідження, виносять рішення про неможливість прийняття будь-якого висновку. А от щодо висновків незалежних судових експертів, лектор відзначив, що, оскільки вони завжди були прямими конкурентами державних органів, до них постійно висувалося багато питань. До того ж висновки незалежних судових експертів у кримінальному процесі з 15 грудня 2017 року заборонені.

Олексій Віхляєв запропонував кілька шляхів розв’язання окреслених проблем. Він вважає, що треба консультуватись перед проведенням експертизи з фахівцями, щоб розуміти, як правильно поставити запитання та які документи і дані необхідно подавати. Ризику адміністративного впливу на експерта запобігти на даному етапі неможливо. Центри експертиз МВС та СБУ є, по факту, залежними від органів розслідування, тож лектор радить подавати відповідні клопотання та домагатися проведення експертиз альтернативними установами.

Наголошує Олексій Віхляєв і на тому, що проголосив Вищий адміністративний суд України у справі від 7 листопада 2012 року №К/9991/54050/12: «Скасування та визнання недійсним свідоцтва експерта не позбавляє останнього кваліфікації».

Варто відзначити, що в ГПК України та ЦПК України немає прямої заборони залучати спеціаліста для проведення експертизи. За словами лектора, на практиці систематично залучаються до участі в господарському та цивільному процесах такі спеціалісти, як лінгвісти, почеркознавці, хіміки, металознавці та інші.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик