LHS: ніяких допитів під час обшуків — нагадує Денис Бугай, партнер ЮК VB PARTNERS

У рамках Спецкурсу для корпоративних юристів Школи корпоративного юриста Legal High School про кримінально-правові ризики бізнесу розповів Денис Бугай, партнер ЮК VB PARTNERS.

Пан Бугай відзначив деяке «потепління» відносин бізнесу і правоохоронців. По-перше, комунікація поліпшилася після прийняття законів «маски-шоу стоп!». По-друге, до стриманості правоохоронців змушує необхідність поліпшення інвестиційного клімату держави на міжнародній арені. Однак, з іншого боку, силовики починають усе більше конфліктувати з бізнесом і роблять це досить професійно. Більше того, вони не соромляться приходити з обшуками в міжнародні компанії і викликати на допити топ-менеджмент з числа іноземців.

Денис Бугай закликав присутніх не боятися обшуків, хоча, безумовно, це дискомфорт і стрес для співробітників компанії. Лектор акцентував увагу на необхідності професійної допомоги адвоката під час обшуку та інших слідчих дій.

Є ряд речей, на які необхідно звернути увагу під час вивчення ухвали про проведення обшуку: обсяг інформації, що вилучається, — яку просив у своєму клопотанні слідчий і в якому обсязі прохання задоволене (треба бути готовим до того, що слідчий намагатиметься вилучити навіть те, що не зазначене в ухвалі, у зв’язку з цим захисникам необхідно займати проактивну позицію); до обшуку має допускатися тільки та особа, яка зазначена в ухвалі суду.

Денис Бугай нагадав, що хід обшуку фіксуватиметься на відеокамеру. Трапляється, що з технічних причин відеофіксацію необхідно перервати, отже, під час паузи слідчі дії не повинні здійснюватися. Це є гарантією попередження неправомірної діяльністю силовиків. «Ніяких допитів під час обшуків!», — підкреслив лектор. Він досить скептично ставиться до різних майстер-класів — імітацій обшуків. Ефективніше, на його думку, працюють тренінги та детальне роз’яснення прав працівників під час слідчих дій.

Готуючись до допиту, адвокату слід сформувати тези, які хоче підтвердити слідство. У зв’язку з цим необхідно врахувати, що за результатами допиту бажає отримати адвокат для свого клієнта: підтвердити певну інформацію або, навпаки, спростувати її. Також необхідно сформувати орієнтовний перелік запитань, які можуть бути адресовані клієнту слідчим. «Якісно виконана домашня робота є запорукою спокою клієнта, отже, успішного результату допиту для нього», — переконаний лектор. Під час допиту треба керуватися «золотим правилом»: відповідати тільки на поставлені запитання. «Ліпше прийти на ще один допит, ніж наговорити зайвого під час першого», — радить адвокат.

На завершення лекції пан Бугай озвучив п’ять фундаментальних порад для бізнесу: проаналізувати власну бізнес-модель на предмет наявності кримінально-правових ризиків; не займатися «самолікуванням» у питанні власного правового захисту; підвищити рівень правової обізнаності співробітників, зосередившись на «больових точки» (бухгалтерія, відділ продажів); отримавши ухвалу суду або запит силовиків — провести власне розслідування для аналізу всіх ризиків; не применшуйте професійний рівень правоохоронців. «Колеги, професійний рівень правоохоронних органів значно поліпшився, вони навчилися працювати з аудиторами та аналітикам і проявляти ініціативу», — розвіяв усталений стереотип Денис Бугай.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик