Відеозапис слідчої дії можна використати на захист клієнта і проведення обшуку з дотриманням процесуального законодавства — Віктор Дума

Про підстави, час та процесуальний порядок проведення обшуку розповів слухачам Legal High School Віктор Дума, адвокат Asters. Також він звернув увагу на ухвалу суду як передумову проведення обшуку. Лектор зазначив, що процесуальні дії унормовані законом, тож першочергове завдання адвоката — стежити за тим, щоб у ході обшуку процесуальне законодавство не порушувалося.

Говорячи про підготовчі заходи, які повинен здійснювати адвокат, лектор виділив важливість оперативності його появи на місці обшуку, адже чекати його ніхто не буде (якщо йдеться не про особистий обшук), тож варто наперед дізнатися про найбільш короткий маршрут до клієнта та обговорити з ним першочергові дії на випадок обшуку. Для цього можна залучити як юриста-інхауса, так і іншого відповідального співробітника, тим більше що непоодинокими є випадки недопуску адвоката на місце обшуку.

Позитивним моментом, який можна використати на захист клієнта і проведення обшуку з дотриманням процесуального законодавства є відеозапис слідчої дії, що сприяє дотриманню правоохоронцями процесуальних норм.

Якщо є ознаки, що в офісі найближчим часом може бути проведено обшук, варто провести інструктаж на такий випадок для персоналу офісу, пояснивши їм, у тому числі, порядок вилучення в ході обшуку особистих речей, у тому числі готівкових коштів. Ну і не зайве буде під час попереднього візиту підписати договір про надання правової допомоги, аби не мати проблем документального характеру у стресовій ситуації, коли обшук уже відбувається.

Говорячи про підстави проведення обшуку, лектор назвав усі документи, що мають бути пред’явлені особами, які прибули проводити обшук, а також навів алгоритм перевірки цих документів. Також лектор наголосив на важливості правового статусу понятих, зазначивши, що часто правоохоронці залучають з цією метою не нейтральних осіб, а так званих професійних пойнятих.

Лектор розглянув основні види порушень, що мають місце в ході обшуку, і дав рекомендації слухачам Legal High School щодо найбільш доцільних способів реагування на ці порушення. Не менш важливим етапом, на думку Віктора Думи, є дотримання вимог складання протоколу обшуку і подальше внесення зауважень до протоколу. Щоб аргументовано записати в протоколі свої зауваження, він порадив фіксувати допущені процесуальні порушення і оголошувати на відеофіксацію, оскільки обшук може тривати кілька годин і без такої фіксації частину порушень може бути упущено.

Лектор описав обов’язкові елементи, що мають міститися в ухвалі слідчого судді, на які потрібно звертати увагу адвокату. Зокрема, в ухвалі повинно бути зазначено: номер кримінального провадження та підстави його відкриття; П.І.Б. слідчого чи прокурора; дані про компанію (назва, код, адреса); чіткий перелік речей та документів; адреса проведення обшуку та власник приміщення; строк дії ухвали.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик