Аграрний бізнес в Україні є одним із найбільш прибуткових секторів економіки і при цьому він є найбільш вразливим до зовнішніх зазіхань — Сергій Лисенко

Захист власника агропідприємства у кримінальних справах — тема лекції у Legal High School Сергія Лисенка, керуючого партнера GRAСERS. Він наголосив, що аграрний бізнес в Україні є одним із найбільш прибуткових секторів економіки і при цьому він є найбільш вразливим до зовнішніх зазіхань, що і приваблює рейдерів. Лектор розділив ситуації, коли представник агробізнесу потребує захисту, на дві категорії: у разі рейдерських зазіхань та у разі кримінального переслідування (як підозрюваний).

Говорячи про рейдерство, Сергій Лисенко виділив п’ять його видів: перший — так зване чорне рейдерство (грубе фізичне захоплення об’єктів, користуючись підробленими документами); другий — через домовленості з правоохоронними чи контролюючими органами; третій — шляхом отримання судового рішення про стягнення заборгованості; четвертий — за допомогою хакерів; п’ятий — купівля контрольного пакета акцій товариства.

З огляду на способи рейдерства лектор запропонував слухачам Legal High School ряд заходів безпеки, зокрема введення обмеження на здійснення реєстраційних дій лише певною особою, «СМС-маяк», перевірка Єдиного реєстру судових рішень, робота з пайовиками, а також фізична охорона підприємства.

Якщо напад уже відбувся, Сергій Лисенко рекомендував таке: звернутися до Колегії з розгляду скарг у сфері держреєстрації при Мін’юсті; оскаржити всі угоди, укладені нібито від імені підприємства; звернутися із заявою про забезпечення позовних вимог у вигляді заборони відчуження майна та коштів, що належать підприємству; відкрити кримінальне провадження, в рамках якого застосувати всі можливі заходи забезпечення кримінального провадження.

Важливість вжиття запропонованих заходів підкріплена статистичними даними стосовно спроб рейдерських захоплень, яких лише у Київській області за п’ять років (2015–2020 роки) було здійснено понад тисячу.

Другий блок лекції було присвячено правовій допомозі представникам агробізнесу при проведенні слідчих дій, таких як обшуки, виїмка документів, допити персоналу. Сергій Лисенко детально розповів про різні аспекти обшуку та навів конкретний алгоритм перевірки ухвали про обшук.

Зупиняючись на практичних аспектах підготовки до обшуку, переведення цієї слідчої дії у публічну площину та привернення на свою сторону суспільної думки, він навів як приклад реальні кейси українських компаній та наголосив, що будь-яка публічність у таких випадках має бути контрольованою. При цьому він зазначив, що «піаритися» на проведенні обшуку можна лише в тому випадку, коли жертвою слідчих дій є не лише компанія, але й суспільство в особі співробітників, споживачів тощо.

З цією метою лектор запропонував слухачам Legal High School чіткий алгоритм побудови комунікації зі ЗМІ, а також вказав на найбільш поширені помилки, які сприяють проведенню обшуку. Серед них: відсутність професійної охорони, відеонагляду, документів на право власності на приміщення, документів на право власності на майно, яке вилучається.

Головні поради адвокату під час допиту клієнта з точки зору практичного досвіду Сергія Лисенка є такими: готуйтесь, зберігайте спокій, фіксуйте, будьте уважними, перевіряйте. За умови виконання цих рекомендацій, на його думку, можна уникнути більшості небезпек, пов’язаних з допитом.

Насамкінець лектор дав поради щодо тактики захисту клієнта та поділився секретами збору доказів захисту. З огляду на приклади судової практики він рекомендував не поспішати «відкривати карти» і застосовувати можливості, надані КПК України.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x
Кошик