Чи позначиться банкрутство на житті членів сім’ї боржника, розповів Валерій Буняк

Питання доступу до особистих речей банкрута і персональних даних його та його близьких, а також нюанси забезпечення вимог статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод у справах про банкрутство стали темою лекції Валерія Буняка, керуючого партнера BSB Partners, адвоката. Він нагадав слухачам Legal High School, що підписаний Президентом Кодекс України з процедур банкрутства набуде чинності за шість місяців. На думку лектора, наше законодавство досить лояльне до банкрутів, тому особливих обмежень, крім розпорядження майном, у законодавстві не передбачено. Не вводить додаткових обмежень і новий Кодекс. Тоді як європейське законодавство куди більш суворо ставиться до обмеження особистих прав банкрута, зокрема, щодо таємниці листування.

Новий Кодекс передбачає можливість заборони на виїзд за межі країни, хоча така норма про безстрокову заборону на виїзд була в законодавстві і раніше. На думку лектора, проблемою української практики є те, що суди не співвідносять накладення обмежень з суттю справи про банкрутство, тому порушується пропорційність покарання.

З оцінкою пропорційності виникають проблеми, бо критерії досить розмиті — чи впливає право виїзду за межі країни на процес погашення боргів (рішення ЄСПЛ: «KHLYUSTOV v. RUSSIA» 11/07/2013; «LUORDO v. ITALY»). Методологія заборони виїзду боржників буде досить поширеною, і, на думку лектора, апеляційні суди не будуть її скасовувати, як це відбувається тепер.

Оскільки банкрутство ініціюється власне банкрутом, щоб підвести фінальну риску під певною фінансовою історією, він повинен реально оцінювати можливі наслідки такого кроку. На думку лектора, якщо процедура банкрутства триватиме рік, то заборона на виїзд на цей період є досить прийнятною.

Розповідаючи слухачам Legal High School про нововведення в процедуру банкрутства фізичних осіб, лектор відзначив, що тепер з’явилася необхідність надання інформації про майновий стан членів сім’ї боржника. Лектор вважає, що така норма цілком легітимна і має на меті простеження угод боржника за останній період з метою відстеження виведення активів на членів сім’ї. Відстеження виїздів за кордон лектор не вважає порушенням прав людини, до того ж така вимога не зовсім інформативна, адже куди важливіше знати, скільки коштів при цьому було вивезено.

Валерій Буняк наголосив, що норми книги четвертої Кодексу з процедур банкрутства, яким визначено процедури відновлення платоспроможності фізичних осіб, є великим позитивним кроком у справі захисту прав людини в світлі статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, оскільки дають змогу людині поставити крапку в можливості втручатися в її приватне життя через обмежувальні заходи виконавчого провадження. Подібний підхід поліпшує правову визначеність особи в такій непростій сфері правовідносин.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик