Головна зброя представника в суді: потрапити «на одну хвилю» з колегією — Тетяна Ігнатенко та Олена Проценко, Юридична група LCF

У Legal High School стартував загальний курс з підвищення кваліфікації адвокатів корпоративного сектора. У рамках першого модуля «Стратегія і тактика судового процесу» виступили Тетяна Ігнатенко, радник Юридичної групи LCF, та Олена Проценко, адвокат, старший юрист Юридичної групи LCF.

Тетяна та Олена розповіли про нові підходи Верховного Суду до визначення юрисдикції, про зловживання процесуальними правами, про право на повторне оскарження і про інститут зупинення провадження.

Починаючи виступ, Тетяна Ігнатенко розповіла цікаву історію, коли питання представництва або посилення позиції може залежати не тільки від юридичних аргументів. Наприклад, недоречна деталь в одязі може нівелювати серйозність доводів адвоката, тоді як «попадання» з колегією «на одну хвилю» — посилити слабку позицію. При цьому не відбувається жодного позапроцесуального контакту, жодного зловживання або порушення — просто збіг поглядів, який відповідно налаштує колегію до представника або навпаки.

Олена Проценко наголосила, що одним із питань, яке виникає перед підготовкою позову, є визначення юрисдикції. Сьогодні, за словами лектора, ВС змінює свою практику, і тепер визначальним є не тільки суб’єктний склад сторін, а й суть (характер) спірних правовідносин. Наприклад, згідно з позицією Великої палати ВС, в порядку цивільного судочинства необхідно розглядати позови банків до юридичних осіб, які виступають поручителями за кредитними зобов’язаннями фізичних осіб. І, навпаки, фізичні особи можуть бути учасниками господарського спору, який виник щодо підприємницької діяльності такої особи, яка на момент розгляду справи втратила статус фізичної особи — підприємця.

На нюансах відповідальності за зловживання процесуальними правами зупинилася Тетяна Ігнатенко. Вона нагадала, що новації процесуального законодавства 2017 року були спрямовані на підвищення довіри до суду, забезпечення ефективного та своєчасного розгляду спорів. Новелою нових кодексів є застосування заходів процесуального впливу до учасників процесу в разі несумлінного використання своїх процесуальних прав. Однак на практиці суди першої та апеляційної інстанцій не часто використовують навіть таку міру відповідальності, як попередження, не кажучи вже про штраф. А ось ВС сміливо їх застосовує.

Найбільш частим зловживанням є оскарження рішень, що не підлягають оскарженню, також використовуються клопотання про роз’яснення рішень, необґрунтовані відводи тощо.

Окремо лектори зупинилися на питаннях оскарження рішень третьою особою, яка не брала участі в розгляді справи. На сьогодні передбачена процесуальна можливість подачі такою особою апеляційної скарги навіть після перегляду рішення в апеляційному та касаційному порядку. У той же час, за старим кодексом, скарги можна було подавати тільки на рішення, які не набули законної сили.

На завершення лекції Олена Проценко розповіла про нюанси зупинення провадження у справах. Оскільки в пріоритеті сьогодні дотримання процесуальних строків розгляду справи, то судова практика формується таким чином, щоб не припиняти справи на формальних підставах. Взаємопов’язаність двох справ не є безумовною підставою для зупинення провадження у справі, оскільки суд може в подальшому переглянути своє рішення у зв’язку з нововиявленими обставинами, якщо в суміжній справі будуть встановлені обставини, що можуть вплинути на прийняте судове рішення.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик