Як підготуватися до судового захисту іноземних інвестицій, слухачам Legal High School розповів Олександр Петриченко

Розуміння механізмів і способів захисту інвестицій — один із найважливіших аспектів юридичного супроводу бізнесу в нашій країні, відзначив директор юридичного департаменту групи компаній «Нові Продукти» Олександр Петриченко, розповідаючи слухачам Школи судової практики Legal High School про правовий режим іноземних інвестицій і про те, як правильно підготуватися до судового захисту, а за можливості взагалі не допустити інвестиційний спір.

Лектор нагадав, що інвестиція — це всі види майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладаються в об’єкти підприємницької та інших видів діяльності, в результаті чого створюється прибуток (дохід) або досягається соціальний та екологічний ефект. Інвестиції здійснюються у формі дольової участі в підприємствах, що створюються спільно з українськими юридичними та фізичними особами, або придбання частки діючих підприємств; створення підприємств, що повністю належать іноземним інвесторам; придбання не забороненого законами України нерухомого чи рухомого майна тощо. З метою забезпечення стабільності правового режиму іноземного інвестування статтею 397 ЦК України встановлено гарантії для іноземних інвесторів.

На сьогодні інвестиційна діяльність на території України регулюється великою кількістю нормативно-правових актів — законами, міжурядовими угодами, ратифікованими Україною конвенціями. Для розгляду інвестиційних судових спорів є різні варіанти: національні господарські суди, третейські суди, Міжнародний центр з врегулювання інвестиційних спорів, інші чинні міжнародні судові інстанції за вибором сторін. Що стосується національної судової практики, Олександр Петриченко радить звернути увагу на постанову Вищого господарського суду України від 5 грудня 2002 року № 32/163 та ухвалу Вищого адміністративного суду України від 18 січня 2012 року.

Шанси відстояти інтереси в судах досить високі, зазначив лектор і навів приклади з власної практики.

А ось розраховувати на захист у Європейському суді з прав людини Олександр Петриченко не рекомендує:

Особисто я досить скептично ставлюся до цього способу захисту, хоча, безумовно, він має право на життя.

Також необхідно враховувати, що державі сьогодні вигідніше дійти до розгляду спору в Євросуді і виплатити формальну компенсацію, ніж судитися стосовно багатомільйонних інвестицій на території України, відзначив лектор. До того ж рішення Європейського суду мають більш формальний характер порівняно з рішеннями судів третейських. Наводячи для слухачів лекції приклади рішень Євросуду, пан Петриченко резюмував: основна їх суть полягає у тому, що держава зобов’язана захищати право власності на своїй території. На думку лектора, використовувати практику Європейського суду для аргументації захисту інвестицій у національних судах — можна, але розраховувати на гарантований захист прав у самому Євросуді не варто.

Стовпом захисту інвестицій є судовий механізм, але Олександр Петриченко звернув увагу і на позасудові можливості, розкривши слухачам власні рецепти успішного супроводу інвестиційних проектів.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик