Юрій Кацер під час Legal High School назвав механізми виведення інвестицій з урахуванням нового закону про ТОВ

З доповіддю «Виведення інвестицій: порівняння можливих механізмів» під час Legal High School виступив керівник групи юридичних послуг «КПМГ в Україні» Юрій Кацер. Він розглянув ситуації, за яких інвестор бажає вивести кошти з України і перевести їх до іншої юрисдикції з урахуванням нового закону про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю.

Викладач Школи корпоративного права та M&A назвав такі шляхи виведення інвестицій для ТОВ:

  1. виплата дивідендів;
  2. зменшення статутного капіталу;
  3. вихід учасника,
  4. продаж частки:
  • учасникам ТОВ;
  • третім особам;
  • самому ТОВ (без зменшення статутного капіталу).

Лектор виділив дев’ять ключових критеріїв, за якими приймається рішення щодо кожного зі шляхів:

  1. наскільки інструмент добре регулюється законодавством (ризики, пробіли);
  2. які є фінансові обмеження;
  3. чи потрібне рішення загальних зборів учасників;
  4. чи діють положення про переважні права;
  5. чи потрібно враховувати інтереси кредиторів;
  6. чи є необхідність отримання дозволу Антимонопольного комітету України;
  7. якими є орієнтовні терміни реалізації;
  8. наскільки впливають валютні обмеження;
  9. чи сплачується податок на репатріацію.

Далі він докладніше розглянув суть кожного з інструментів.

Однозначно не встановлено, наскільки можна виплачувати дивіденди за рахунок нерозподілених прибутків попередніх періодів. До того ж дивіденди повинні виплачуватися всім учасникам без дискримінації.

При зменшенні статутного капіталу потрібно враховувати, що чітко не врегульовано строк, коли ТОВ може здійснити виплати учасникам.

Розглядаючи такий варіант, як вихід учасника із ТОВ, доповідач вказав на таку проблему. Статус учасника, який подав заяву про вихід, є невизначеним до моменту державної реєстрації його виходу. Проблема може виникнути, коли особа і далі вважатиме себе учасником у цей період і претендуватиме на участь в ухваленні рішень.

Багато рішень можуть зависнути, заявив Юрій Кацер.

Також викладач Школи відзначив, що зараз немає механізму виключення учасника. Вихід неможливий, якщо ТОВ складається з одного учасника.

Продаж частки іншим учасникам або третім особам пов’язаний з такими спірними моментами, як можливість встановлення статутом повної заборони на подібні дії. Не можна передбачити, вважатиме суд подібне обмеження таким, що суперечить законодавству.

У законодавстві немає прямої заборони на закупівлю товариством частки в ТОВ, яке складається з одного учасника. Однак необхідно звернути увагу на положення Цивільного кодексу України, відповідно до норм якого учасник не може голосувати за рядом питань, зокрема наявність спору, що стосується учасника, і вчинення правочину між такою особою і товариством.

Юрій Кацер також відзначив, що продаж частки самому ТОВ можлива тільки за одностайного рішення. За загальним правилом, рішення загальних зборів не вимагається при продажу частки іншим учасникам і третім особам.

Переважні права, підкреслив викладач Школи, діють при продажу частки третім особам, якщо протилежне не передбачене статутом.

Необхідне узгодження дій з незабезпеченими кредиторами у разі виходу учасника із ТОВ і при зменшенні статутного капіталу.

У контексті питання узгодження з АМКУ пан Кацер зазначив, що така згода не потрібна при виплаті дивідендів і зменшенні статутного капіталу. В інших же випадках така згода вимагається при певних умовах.

Найшвидші терміни у таких операцій, як продаж частки іншим учасникам (0,5—1,5 місяця) і третім особам (1,5—2,5 місяця). Вихід учасника займе від 3 до 12 місяців. Терміни враховують банківські питання (купівля валюти), врегулювання питань з кредиторами і проведення загальних зборів.

Торкаючись питання валютних обмежень, Юрій Кацер підкреслив, що виплата дивідендів розглядається НБУ як операція з підвищеним ризиком. Проводиться всебічний аналіз і перевірка фінансових операцій та її учасників відповідно до постанови НБУ №369.

Також викладач Школи розкрив особливості виплати податку на репатріацію. Якщо припустити, що іноземний інвестор є резидентом Нідерландів, то ставка податку складе 0% у тому випадку, якщо інвестор є фактичним власником, володіє 50% і більше статутного капіталу акціонерного товариства та вніс інвестиції на суму не менш ніж 300 тисяч доларів США. Крім того, ставка 0% застосовується до податку на приріст капіталу (capital gain) у разі продажу частки (проте в деяких випадках ставка складе 15%). Труднощі можуть виникнути у зв’язку з падінням курсу гривні: сума в гривні при виході буде вищою, ніж вона була в момент введення інвестиції. Сума в доларах США могла не збільшитися, тому говорити про приріст капіталу недоцільно. Хоча органи ДФС вважають інакше, резюмував пан Кацер.

Механізмів повернення інвестицій в акціонерному товаристві є три: виплата дивідендів, зменшення статутного капіталу та продаж акцій.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик