У касаційного суду немає повноважень виділяти справу в окреме провадження, відзначила Наталія Марчук

Практика перегляду справи, коли вирок оскаржує лише один із кількох обвинувачених. Виділення справи чи повний перегляд? Коли суд може змінити вирок тим, хто не оскаржував? — ці та інші питання висвітила у рамках своєї лекції Наталія Марчук, суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду. Вона розпочала з аналізу судової практики, що склалася у касаційному суді, і нагадала, хто може подавати касаційну скаргу (засуджений, виправданий, прокурор та потерпілий), зазначивши, що у разі коли по справі проходять декілька осіб, оскаржувати можна тільки те, що стосується конкретної особи. На думку судді, у такому випадку може виникнути проблема, якщо мова йтиме про перекваліфікацію, адже вона стосується всіх учасників справи.

Лектор підкреслила, що згідно з частиною 2 статті 433 КПК України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанції лише в межах касаційної скарги. Суд може вийти за ці межі, якщо цим не погіршується становище засудженого, виправданого чи особи, стосовно якої вирішувалося питання про застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру. Якщо задоволення скарги дає підстави для прийняття рішення на користь інших засуджених, від яких скарги не надійшли, суд касаційної інстанції зобов’язаний прийняти такі рішення.

Наталія Марчук зазначила, що касаційний суд може залишити рішення без зміни, а касаційну скаргу без задоволення; скасувати судове рішення і призначити новий розгляд у першій чи апеляційній інстанції; скасувати судове рішення та закрити кримінальне провадження; змінити судове рішення.

Касаційний суд проводить засідання за правилами апеляційного провадження з деякими особливостями. Проте він не здійснює дослідження доказів тощо, отже, він не має повноважень виділяти справу в окреме провадження чи роз’єднати справу. Крім того, касаційне провадження може здійснюватися без участі засудженого (але не без участі його представника), навіть коли йдеться про погіршення його становища. Саме цим він відрізняється від суду першої інстанції чи апеляційного суду.

Аналізуючи судову практику, в тому числі Верховного Суду, лектор навела приклади, коли скасовувався вирок чи змінювалася кваліфікація для всіх засуджених, незважаючи на те, що скаргу подавав лише один учасник справи. Проте у разі, коли засудженим оскаржується лише міра його покарання, касаційний суд може ухвалити рішення щодо одного учасника справи, оскільки покарання має індивідуальний характер і не зачіпає інтересів інших осіб.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик