Контрольованими вважаються операції, що можуть впливати на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств, — Крістіна Шаповалова

Про розвиток практики у спорах щодо трансфертного ціноутворення розповіла у своїй лекції Крістіна Шаповалова, радниця ETERNA LAW, кураторка напряму податкових, митних та регуляторних спорів. Вона нагадала слухачам Legal High School базові поняття трансфертного ціноутворення, такі як трансфертна ціна (вартість, яка визначається під час господарських операцій між пов’язаними особами, а також із особами з низькоподаткових юрисдикцій і компаніями — неплатниками податку на прибуток) у країнах їх реєстрації. У свою чергу, трансфертне ціноутворення — це діяльність, яка спрямована на встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» та ринкових умов.

Лектор наголосила, що трансфертне ціноутворення в Україні регулюється національним законодавством i має свої особливі правила та вимоги. Зокрема, стаття 39 Податкового кодексу (ПК) України встановлює визначення таких правил. Крім того, цю сферу регулюють міжнародне законодавство у вигляді роз’яснень Організації економічного співробітництва та розвитку, які враховуються податковим органом та судами, але пріоритет усе ж належить ПК України.

За словами Крістіни Шаповалової, контрольованими операціями вважаються господарські операції платника податків, що можуть впливати на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств, а саме:

— господарські операції, що здійснюються з пов’язаними особами — нерезидентами;

— зовнішньоекономічнi господарські операції з продажу або придбання товарів чи послуг через комісіонерів-нерезидентів;

— господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, зареєстрованими у державах, включених до переліку затвердженого Кабінетом Міністрів України;

— господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, які не сплачують податок на прибуток;

— господарські операції, що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні.

Принагідно Крістіна Шаповалова навела слухачам Legal High School перелік держав, затверджений КМУ, в яких ставка податку на прибуток на 5 і більше відсотків менша, ніж в Україні, а також ті держави, з якими відсутній обмін податковими даними. Вона зазначила, що при операціях українських компаній з резидентами цих країн така операція автоматично потрапляє під пильний контроль податкових органів.

Лектор вказала умови, за якими операції вважають контрольованими та неконтрольованими. Вона підкреслила, що податкові органи перевіряють дотримання принципу «витягнутої руки», а також визначила критерії відповідності операцій цьому принципу та методи встановлення такої відповідності.

Даючи поради слухачам Legal High School з обрання методів розрахунку та обґрунтування ціни, яка відповідає принципу «витягнутої руки», Крістіна Шаповалова порадила керуватися таким:

— характером контрольованої операції (активи, які використовуються, функціональне наповнення операцій, icнуючі ризики у кожної зi сторін операції);

— наявністю повної та достовірної інформації, яка необхідна для застосування конкретного методу;

— зіставністю контрольованих i неконтрольованих (еталонних) операцій;

— належністю контрольованої операції до особливих видів.

Лектор проаналізувала актуальну судову практику та ключові висновки Верховного Суду з питань трансфертного ціноутворення за 2021 рік, навела статистику звітності платників податків про контрольовані операції за 2020 та 2021 роки, результати податкового моніторингу та виявлені ризики трансфертного ціноутворення, проведених перевірок, донарахованих зобов’язань, а також статистику самостійного збільшення платниками податків бази оподаткування шляхом подання уточнюючих декларацій.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик