Legal High School. «Здорове прагнення до монополізму не карається» — Сергій Денисенко, радник ЮФ AEQUO

Сергій Денисенко, радник ЮФ AEQUO, розповів слухачам Legal High School про антимонопольні аспекти M&A-трансакцій. На початку свого виступу він звернув увагу на те, що законодавство у цій сфері зараз динамічно змінюється — такої кількості змін не було, мабуть, уже років десять.

В угодах M&A антимонопольні питання переважно зводяться до дозвільних процедур — дозволам на концентрацію та дозволам на узгоджені дії, якщо вони передбачені у відповідному договорі, зазначив лектор. За його словами, в контексті M&A-угод порушення конкурентного законодавства можливе у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку, а також при концентраціях, які шкодять конкуренції.

Коментуючи можливі наслідки порушень конкурентного законодавства, пан Денисенко виділив ряд істотних ризиків: фінансові ризики пов’язані із застосуванням значних розмірів штрафних санкцій (до 10% від реалізації продукції всієї групи компаній за останній фінансовий рік); репутаційні ризики передбачають вплив на імідж компанії, стандарти корпоративного управління в бік їх зниження, що, в свою чергу, негативно позначається на ціні акцій компанії; договірні ризики пов’язані з можливістю АМКУ звернутися до суду з метою визнання недійсним договору або його окремого положення, що порушує конкурентне право. Чинне законодавство також передбачає право потерпілої сторони звернутися до суду за відшкодуванням заподіяної в результаті порушення конкурентного права шкоди, співробітники компанії можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності, крім того, участь у справах про порушення конкурентного законодавства передбачає суттєві часові та ресурсні витрати компанії.

Регулятор контролює M&A-трансакції, щоб запобігти зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку, пояснив Сергій Денисенко. Він розповів, які критерії використовуються для визначення того, чи займає учасник ринку монопольне становище, що визнається зловживанням, підкресливши при цьому, що саме по собі досягнення і перебування в монопольному становищі не є порушенням законодавства.

Здорове прагнення до монополізму не карається. Відповідальність настає саме за зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку. Не треба боятися стати монополістом, але, якщо ви ним уже стали, потрібно бути більш уважним, оскільки монопольне становище накладає ряд серйозних обмежень, відзначив радник ЮФ AEQUO.

За певних умов M&A-трансакції можуть призвести до обмеження конкуренції на ринку, відповідно, в таких випадках виникає необхідність узгодження угоди Антимонопольним комітетом України, розповів пан Денисенко.

Серед ситуацій, що вимагають узгодження, лектор виділив придбання істотних пакетів акцій (25%, 50%), придбання контролю, створення компанії двома і більше суб’єктами господарювання, а також придбання цілісного майнового комплексу. Обов’язковою умовою при цьому буде перевищення встановлених граничних фінансових показників — лектор навів приклади, як коректно розраховувати ці показники і яку інформацію необхідно надавати АМКУ.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик