Найкращою протидією арешту та блокуванню роботи підприємства є завчасне структурування бізнесу — Олександр Строкань

Захист бізнесу на ринку ВПК, зокрема структурування бізнесу, захист бізнесу у спорах з ДБР, ГПУ, диверсії МОУ з прийомки товару, захист прав інтелектуальної власності — саме це коло питань висвітлив під час своєї лекції Олександр Строкань, партнер, керівник практики вирішення спорів АО Mitrax. Він наголосив слухачам Legal High School на спільних ознаках підприємств оборонної сфери, якими, на його думку, є контроль діяльності з боку держави, наявність науково-виробничої бази, державні оборонні замовлення та досить значні прибутки.

Відповідно і коло юридичних проблем у підприємств ВПК мають свої особливості, зокрема, лектор виділив такі: проблеми з правоохоронцями, пов’язані з невідповідністю якості або вартості товару за оборонним замовленням; крадіжки об’єктів інтелектуальної власності; «капості» з боку конкурентів і навіть політичної еліти.

Свої тези Олександр Строкань проілюстрував кейсами з власної практики. Описуючи фабулу справи, він дав слухачам Legal High School конкретні рекомендації, які були застосовані на практиці і досягли успіху. При цьому він наголосив, що найкращою протидією арешту та блокуванню роботи підприємства є завчасне структурування бізнесу. Структурування передбачає розподіл (диверсифікацію) активів, ризиків та операцій. Із урахуванням того, що бізнес у сфері ВПК є бізнесом з підвищеними ризиками структурування, — це важливий інструмент роботи.

Так само структурування дозволило розв’язати проблему, викладену лектором у наступному кейсі. Для захисту від блокування роботи компанії екологічною інспекцією виконання виробничих завдань було покладено на суміжну підконтрольну компанію. Як наслідок, клієнт не втратив коштів через вимушений простій та зміг виконати всі свої зобов’язання перед контрагентами.

Наступний кейс був пов’язаний з виконанням державного замовлення для Міністерства оборони України (МОУ), яке пред’явило претензії до якості поставленого товару. Проблему намагалися врегулювати у досудовому порядку шляхом виправлення недоліків за рахунок підприємства, проте МОУ не прийняло товар, посилаючись на сплив строку дії договору. Олександр Строкань наголосив слухачам Legal High School, що для розв’язати цієї проблеми компанія була змушена звернутися до суду з позовом про зобов’язання вчинити дії, а саме — забезпечити проведення приймального контролю якості товару та у разі відповідності вимогам — прийняти товар. У результаті продукцію прийняли за рішенням суду.

Ще один кейс про співпрацю з МОУ був присвячений форс-мажорним обставинам. Виходячи з фабули справи, підприємство прострочило поставку товарів подвійного призначення через пожежу на складі, причиною якої став підпал. Проте МОУ надіслало підприємству лист про одностороннє розірвання договору та про стягнення штрафних санкцій. Для врегулювання ситуації юристи отримали висновок ТПП про форс-мажорні обставини та подали позов про внесення змін до договору шляхом його продовження, який був судом задоволений повністю.

Говорячи про розв’язати проблем, пов’язаних з інтелектуальною власністю на ринку ВПК, лектор вказав на важливості захисту прав інтелектуальної власності у діяльності підприємства. Під час лекції Олександр Строкань виокремив алгоритм дій, який найчастіше використовується недобросовісними конкурентами на практиці шляхом зловживань інтелектуальною власністю. За його словами, до підготовчої стадії належать: отримання патенту на аналогічний товар, здійснення аналізу майнових активів конкурента та підготовка документів щодо їх блокування, підготовка заяви про вчинення кримінального правопорушення та складання стратегії кримінального провадження, скарг до контролюючих органів, позовів та заяв про забезпечення позову. На активній стадії здійснюється відкритий напад (заходи кримінального провадження, судові позови тощо) та реалізація заходів блокування майнових активів. На фінальній стадії виснажуються ресурси компанії та отримуються судові рішення.

Для ілюстрації лектор навів кейс, в якому було здійснено спробу такої комплексної атаки, а також наведено комплекс заходів, які були задіяні для нівелювання загрози.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x
Кошик