Не варто вести кожну справу так, ніби це ваша остання справа, інакше вона дійсно може стати останньою, – Ілля Новіков

Про вдалі та невдалі прийоми захисту в резонансних кримінальних справах слухачам Legal High School розповів Ілля Новіков, партнер АО Barristers, російський юрист, український адвокат. Він нагадав слухачам слова Кларенса Дарроу – видатного американського адвоката який казав: «Більшість адвокатів розказують лише про ті справи, які вони виграли, а я розказую і про програні справи, адже якщо адвокат виграв усі свої справи – значить їх у нього було мало». Крім того цей видатний адвокат говорив, що правосуддя – це не те, що відбувається у залі суду, це те, що звідти виходить. Таким чином Ілля Новіков зазначив, що результат судового процесу складається з дій кожної зі сторін, тому навіть упередженість суду, прокурора, присяжних ще не означає, що в результаті ми отримаємо неправосудне рішення.

Новіков працює адвокатом понад десять років в Росії та з 2015 включений до ЄРАУ як іноземний адвокат, який має право працювати в Україні. Російську систему правосуддя він визначив як досить токсичне і складне для роботі зазхисніка середовіще, у якому перемогою адвоката часто вважається не виправдальний вирок, а зменшення розміру покарання. Говорячи роль розголосу у резонансних справах він навів приклад справи Савченко, яку він захищав у Росії, та справу Дерріка Шовена – поліцейського з Міннеаполіса, котрий став головним антигероєм минулого року і спровокував масові заворушення темношкірого населення США. І Савченко і Шовен були засуджені до позбавлення волі терміном у 22,5 року. При цьому якби не суспільний резонанс, Савченко могла б і досі сидіти в російській тюрмі, а Шовен – навпаки, скоріш за все не був би засуджений. Розвиток і результат цих справ цілком залежав від суспільного резонансу у зв’язку з чим лектор зауважив, що «ви не можете обирати напрямок вітру, проте можете обирати як поставити паруси». Новіков вважає, що не можна ототожнювати резонансну справу з політичною. При цьому він на практичних прикладах роз’яснив вплив публічності на перебіг справи та вказав на всі недоліки і переваги «резонансності».

Лектор наголосив, що не варто вести кожну справу так, ніби це ваша остання справа, інакше вона дійсно може стати останньою. Він вважає, що адвокати мають притримуватися принципів корпоративної солідарності і не атакувати колегу, якщо він представляє в суді протилежну сторону.

Розповідаючи про резонансні кримінальні і цивільні справи, які він вів в Україні, Ілля Новіков показав, як можна використати прорахунки сторони звинувачення та бажання штучно залучити увагу суспільства до справи, для досягнення позитивних для підзахисного результатів. При цьому він спростував популярну тезу про те, що сторона захисту у резонансних справах намагається тиснути на суд.

Даючи практичні поради адвокатам у резонансних справах Ілля Новіков радив слухачам Legal High School намагатися викладати свою позицію максимально коротко, не починати виступ з цитат законодавства, не зловжівати юридичною термінологією та професійним жаргоном, під час спілкування з пресою давати готовий заголовок, аби ваші слова не перекрутили журналісти.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик