Про нюанси виняткового права адвокатів на судове представництво слухачам LHS розповів Денис Бугай

«Виключне право адвоката на судове представництво: оформлення відносин з адвокатом» — такою була тема лекції партнера ЮК VB PARTNERS Дениса Бугая, представника партнера Школи судової практики Legal High School.

Лектор нагадав про зміну конституційного регулювання функціонування інституту адвокатури. Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», який набув чинності 30 вересня 2016-го, була передбачена новела (статтею 1312 Основного Закону), в якій зазначається, що «тільки адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення». При цьому є обмовка, що законом можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав, щодо виборів і референдумів, у малозначних спорах, а також щодо представництва малолітніх або неповнолітніх осіб та осіб, визнаних судом недієздатними або дієздатність яких обмежена. Разом із тим перехідними положеннями конституційних змін передбачається поетапний алгоритм введення виключного представництва в суді як для адвокатів, так і для прокурорів залежно від рівня інстанції: з 1 січня 2017 року у Верховному Суді і судах касаційної інстанції; з початку цього року — в судах апеляційної інстанції; з 1 січня 2019-го — в судах першої інстанції. Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється тільки з 1 січня 2020 року.

У рамках своєї лекції Денис Бугай розповів і про іноземний досвід врегулювання цього питання. Наприклад, в Австрії адвокатська монополія на представництво в цивільних судах поширюється на такі категорії справ: ціна позову яких перевищує 5000 євро; які розглядаються вищестоящими інстанціями; які розглядаються в населених пунктах, де практикує мінімум двоє адвокатів; справи про розлучення тощо.

Виключне право українського адвоката на представництво в суді — це не монополія, переконаний Денис Бугай. На прикладі вітчизняного цивільного процесу він розповів, як працюють винятки із загального правила представництва в суді адвокатами. Так, згідно з частиною 2 статті 60 Цивільного процесуального кодексу (ЦПК) України, представником (не адвокатом) при розгляді спорів, що виникають із трудових відносин, і в малозначних справах може бути особа, яка досягла 18 років і має цивільну процесуальну дієздатність. Відповідно до частини 6 статті 19 ЦПК України, малозначними є такі справи: в яких ціна позову не перевищує 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (176 200 грн станом на 2018 рік), незначної складності, визнані судом малозначними.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик