Основними злочинами у сфері ВПК є виготовлення неякісної продукції та реалізація її за завищеними цінами — Андрій Вербієць

Про особливості розслідування злочинів у сфері ВПК слухачам спецкурсу Legal High School розповів Андрій Вербієць, слідчий в особливо важливих справах управління з досудового розслідування військово-кримінальних правопорушень Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань (ДБР), к.ю.н. Він повідомив, що наразі сфера ВПК є одним із головних елементів забезпечення оборонної безпеки держави та економічної складової у зв’язку з тим, що Україна є не лише споживачем оборонних технологій, але й здійснює діяльність з їх експорту.

За словами лектора, розслідування злочинів у сфері ВПК є одним із основних завдань ДБР, а сама сфера оборонного комплексу має ряд особливостей, пов’язаних з її нормативним забезпеченням, специфікою щодо організації поставки та забезпечення виконання контрактів на закупівлю продукції оборонного призначення і подвійного призначення для Збройних Сил України та інших військових формувань, а також з використанням цієї продукції в підрозділах ЗСУ.

Лектор зазначив, що сьогодні ВПК України являє собою сукупність взаємозалежних та взаємопов’язаних промислових підприємств, науково-дослідних центрів, підрозділів ЗСУ та державних установ і організацій, які забезпечують військові потреби держави, виготовляють озброєння та все необхідне для їх виробництва.

Андрій Вербієць наголосив слухачам спецкурсу Legal High School, що законодавство у сфері ВПК є перехідним, і він це пояснює ухваленням Закону України «Про оборонні закупівлі» та нормативно-правових актів, пов’язаних з його імплементацією. І все ж державні контракти, які були укладені у 2020 році, регулюються іншою нормативно-правовою базою, яка знаходиться в процесі втрати своєї чинності.

Основним нормативним актом у сфері оборонного замовлення, який втрачає чинність, лектор назвав Закон України «Про державне оборонне замовлення» та ряд постанов Кабінету Міністрів України, спрямованих на його виконання, які, зокрема, регулюють методи закупівлі та ціноутворення на товари оборонного характеру. Спікер проаналізував згадані документи та зауважив, що ці нормативні акти повинні обов’язково враховуватися в ході розслідування злочинів у сфері ВПК, пов’язаних з виконанням державного оборонного замовлення.

Новими нормативними актами, якими регулюється сфера ВПУ, є Закон України «Про оборонні закупівлі» та ряд постанов Кабінету Міністрів України, які ухвалені на заміну тих, що втратили чинність, і виконують ті ж функції унормування принципів закупівлі та ціноутворення на продукцію підприємств оборонного комплексу.

Андрій Вербієць описав загальний алгоритм розслідування злочинів у сфері ВПК та суб’єктів, які можуть розслідувати такі злочини. Він зазначив, що основними злочинами в цій сфері є виготовлення неякісної продукції та реалізація її за завищеними цінами. Є, за словами лектора, і дотичні до сфери ВПК злочини, пов’язані з ухилянням від сплати податків, порушенням митних правил тощо. Як правило, всі злочини мають умисний характер, хоча бувають випадки і злочинів з необережності.

Суб’єктами таких злочинів є посадові особи, причетні до формування державного оборонного замовлення; виробники продукції оборонного призначення; представники військового представництва; службові особи, що здійснюють постачання складових частин та агрегатів; службові особи, що укладають державні контракти та приймають на озброєння військову техніку від постачальника тощо.

Лектор на базі власного досвіду виокремив типові слідчі ситуації, які виникають на початкових етапах розслідування, та проаналізував роботу слідчих органів, спрямовану на документування фактів злочинних дій з метою притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик