Про особливості оскарження змін процентної ставки розповіла викладач LHS Катерина Чечуліна

Як регулюється встановлення і зміна процентної ставки, які нюанси оскарження її зміни — розповіла викладач Legal High School Катерина Чечуліна, координатор банківської та фінансової практики CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang, на занятті у Школі судової практики. Лектор зробила історичний екскурс, освітивши основні віхи розвитку законодавства щодо процентної ставки — від фінансової кризи 2008 року, коли банки масово змінювали ставку в односторонньому порядку і були прийняті зміни до Цивільного кодексу України щодо заборони такої зміни, до прийняття у 2010 році змін щодо державного регулювання ринків фінансових послуг.

Пані Чечуліна нагадала слухачам, що відповідно до ЦК України процентна ставка буває фіксованою і плаваючою. Відповідно, можна виділити такі види спорів: оскарження передбаченого договором права односторонньої зміни процентної ставки; оскарження плаваючої процентної ставки; оскарження процентної ставки, зміненої відповідно до умов договору; оскарження вимоги погашення кредиту у зв’язку з відсутністю згоди на зміну процентної ставки.

У спорах щодо оскарження передбаченого договором права односторонньої зміни процентної ставки Катерина Чечуліна радить звертати увагу на такі моменти: дія закону в часі, момент вступу збільшеної процентної ставки в дію, час надсилання відповідного повідомлення про зміну ставки. Суд часто робить акцент на моменті реалізації банком права односторонньої зміни, а не моменті укладення договору, зазначила лектор. Викладач детально роз’яснила особливості спорів щодо оскарження плаваючої процентної ставки і процентної ставки, зміненої відповідно до умов договору, надавши юристам рекомендації, базовані на власному досвіді.

У форматі сase study Катерина Чечуліна організувала обговорення справи щодо оскарження вимоги погашення кредиту у зв’язку з відсутністю згоди на зміну процентної ставки. Слухачі шукали аргументи в спорі як з боку банку, так і з боку клієнта. Важливо пам’ятати, що згідно зі статтею 6 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» фінансовим установам забороняється в односторонньому порядку збільшувати розмір процентної ставки або інших платежів, передбачених кредитним договором або графіком погашення боргу, за винятком випадків, встановлених законом. Крім того, фінансовим установам забороняється вимагати дострокового погашення несплаченої частини боргу за кредитом та розривати в односторонньому порядку укладені кредитні договори у разі незгоди позичальника з пропозицією фінустанови збільшити процентну ставку або інший платіж, передбачений кредитним договором або графіком погашення боргу. Але кожна справа індивідуальна і має певні особливості, які повинні детально аналізувати юристи, відзначила лектор.

Підбиваючи підсумки заняття, Катерина Чечуліна зазначила: перебуваючи на стороні клієнта банку, необхідно звертати увагу на те, що навіть якщо в договорі пропонується положення про односторонню зміну банком процентної ставки, такий пункт буде незаконним. Можна ризикнути і залишити таке положення в договорі, але згодом, можливо, доведеться оскаржувати його в суді. Якщо ж юрист виступає в спорі на стороні банку, то пані Чечуліна рекомендує використовувати різні можливості легітимної зміни процентної ставки, плаваючу ставку, різні фіксовані ставки для різних періодів, фіксовані умови зміни ставки.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик