«Відкликання ліцензії у банку можна трактувати як істотну умову для розірвання кредитного договору» — партнер ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та Партнери» Владислав Рєзніков

Питанням обчислення строків та нарахування відсотків у кредитних спорах було присвячено лекцію партнера ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та Партнери» Владислава Рєзнікова.

За словами лектора, як наслідок банкрутства 80% банків найбільший кредитний портфель знаходиться у Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. У зв’язку з цим залишається актуальним питання, чи можуть банки, в яких відкликана ліцензія, нараховувати відсотки за кредитними зобов’язаннями? Як зазначив пан Рєзніков, судова практика в цьому питанні кардинально протилежна.

Як приклади доповідач навів судові рішення, в яких суди дійшли висновку, що після відкликання в банку ліцензії нарахування відсотків можливе. Зокрема, це:

  • постанова Київського апеляційного господарського суду від 19 грудня 2017 року у справі № 910/8117/17;
  • постанова Харківського апеляційного господарського суду від 25 січня 2018 року № 17/2079/16;
  • рішення Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від 26 грудня 2016 року.

Як зазначив пан Рєзніков, у цьому випадку суди мотивують свої висновки тим, що відкликання ліцензії не є підставою для припинення зобов’язання; стаття 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» передбачає тільки припинення нарахування відсотків лише за вкладами, а в разі кредитних правовідносин зобов’язання має виконуватися належним чином; оскільки в момент укладання кредитного договору банк не знаходився в ліквідаційній процедурі і норми чинного законодавства не передбачають припинення зобов’язання у разі початку процедури ліквідації, то нарахування відсотків правомірне.

У той же час протилежних висновків суди дійшли у:

  • постанові Київського апеляційного господарського суду від 27 листопада 2017 року у справі №910/7828/17;
  • постанові Апеляційного суду Дніпропетровської області від 17 січня 2018 року у справі № 204/5119/16;
  • постановах Вищого господарського суду України від 6 лютого 2013 року у справі №5023/2491/11 і від 3 жовтня 2017 року у справі №916/33/17;
  • рішенні Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 10 січня 2018 року у справі № 357/8417/17;
  • постанові Апеляційного суду м. Києва від 11 січня 2017 року у справі №755/16868/15-ц;
  • рішенні Господарського суду м. Києва від 26 січня 2017 року у справі №5023/4870/12.

Мотивація судів є такою: після призначення уповноваженої особи ФГВФО на ліквідацію банку банківська діяльність завершується закінченням технологічного циклу; Закон України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» не передбачає повноважень ФГВФО на здійснення банківської діяльності; після відкликання ліцензії банк втрачає статус банку.

Після відкликання ліцензії банк не може нараховувати відсотки за кредитними договорами, переконаний Владислав Рєзніков. Але в більшості випадків суди вважають, що нарахування і стягнення відсотків у такій ситуації можливе.

При вирішенні всіх справ, в яких банк намагається стягнути відсотки після відкликання ліцензії, необхідно відмовляти в задоволенні таких вимог, підбив підсумки доповідач.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик