Перш ніж ініціювати провадження про банкрутство, треба переконатися у безспірності вимоги — Андрій Євстігнєєв

«Ухвала суду про відкриття справи про банкрутство. Вимоги. Судова практика оскарження» — тема лекції в Legal High School Андрія Євстігнєєва, члена Центральної виборчої комісії, доцента кафедри екологічного права юридичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка, д.ю.н. Лектор нагадав, що наприкінці жовтня минулого року набув чинності новий Кодекс України з процедур банкрутства, проте, на його думку, цей документ не розв’язав усіх наявних у цій царині проблем. Негативним фактором є відсутність сформованої судової практики з більшості питань застосування Кодексу, що пов’язане з коротким строком його дії.

Порівнюючи новий Кодекс про банкрутство з попередніми нормативними актами на цю ж тему, лектор відзначив, що питання порушення провадження про банкрутство у ньому прописані достатньо детально. При цьому, на жаль, чимало навіть великих компаній використовували процедуру банкрутства з дружніми кредиторами для списання боргів, а новий Кодекс якісних запобіжників для цього процесу не знайшов. Так само не дає Кодекс відповіді і на питання, як ефективно запобігти відкриттю провадження про фіктивне банкрутство.

Лектор привернув увагу слухачів до того, що Кодекс передбачає ініціювання провадження про банкрутство як кредитором, так і боржником, і таке ініціювання здійснюється на підставі заяви, вимоги до якої викладені в Кодексі. Заява може бути подана як одним, так і декількома кредиторами. У разі відсутності вимог до її прийняття господарський суд приймає її до розгляду і призначає дату підготовчого засідання. За словами лектора, це засідання є певним рубіконом, після якого справу про банкрутство або буде відкрито, або у відкритті провадження буде відмовлено. Між датою подання заяви і підготовчим засіданням боржник може подати відзив, у якому вказати свої заперечення, які суд візьме до уваги під час засідання.

Під час підготовчого засідання суд визначається, чи обґрунтовані вимоги кредиторів і наскільки вони безспірні. Принагідно лектор проаналізував умови щодо безспірності вимоги та зазначив, що можуть виникати ситуації, коли боржник заперечуватиме наявність боргу, тоді, на думку лектора, суди ставатимуть на його сторону і не відкриватимуть справу про банкрутство, мотивуючи рішення наявністю спору про право.

За словами лектора, перш ніж ініціювати провадження про банкрутство, треба переконатися у безспірності вимоги. Інакше буде даремно витрачено кошти і час.

Якщо раніше закон передбачав мінімальний розмір вимоги, з досягненням якої можна було ініціювати провадження, то в новому Кодексі такої вимоги немає, тож можна ініціювати справу з мінімальною сумою, хоча економічна доцільність цього викликає сумніви, адже потрібно сплатити судовий збір та авансувати оплату арбітражного керуючого. У разі коли суд відмовиться відкривати провадження про банкрутство, ці кошти доведеться достатньо довго повертати.

Лектор визначив алгоритм поведінки сторін справи у підготовчому засіданні та вказав на вимоги до документів, які мають бути подані суду.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик