Перш ніж відкривати бізнес, потрібно подумати про його захист від різних посягань, у тому числі господарських і кримінальних, — Людмила Куса
- 19.08.2021 12:57
- Новини
«Захист інтересів бізнесу в господарських судах та кримінальне переслідування: паралельні провадження» — такою була тема лекції у Legal High School Людмили Куси, керівника практики вирішення спорів, адвоката GRACERS. Аналізуючи причини виникнення бізнес-ризиків, вона зазначила, що на початку створення бізнесу виникають комерційні і конкурентні ризики, однак з розвитком підприємницької діяльності та досягненням необхідних результатів з’являються ризики юридичного, фінансового та іншого характеру, зокрема господарські спори та кримінальні переслідування. Щоб захистити власний бізнес та створювати належні умови для його розвитку підприємцю, на її думку, необхідно знати і зуміти правильно захистити свої права.
Лектор переконана, що, перш ніж відкрити бізнес сьогодні, треба подумати про його захист від різних посягань, у тому числі господарських та кримінальних. А ці ризики нині значно вищі: від блокування діяльності підприємства, численних безпідставних звернень опонентів до суду до отримання підозр у порушенні податкового законодавства та «замовлення» конкурентами. Тому виявлення ризиків і продумана стратегія побудови захисту свого бізнесу і своєї власності є важливою та необхідною річчю для будь-якої компанії та власника бізнесу.
Найпоширенішими способами заволодіння корпоративними правами Людмила Куса назвала підробку документів — договорів купівлі-продажу чи договорів дарування, коли хтось із засновників відчужує на користь третьої особи частку в статутному капіталі. Інший спосіб — коли засновники не доходять згоди у принципах ведення бізнесу і один з них створює нове підприємство, а те, де він був засновником, починає знищувати як конкурента. При цьому, як правило, порушуються вимоги Господарського кодексу України про першочерговість придбання частки у статутному капіталі членами товариства.
За словами лектора, ці моменти недостатньо врегульовані в законодавстві, оскільки під відчуженням здебільшого розуміють продаж, у той же час поки що недостатня судова практика стосовно використання в цих цілях договорів міни або дарування.
Захист від таких посягань вона бачить в удосконаленні статуту товариства, в якому має бути передбачено можливість передачі корпоративних прав лише у разі нотаріального засвідчення такого договору, а також те, хто саме має підписати рішення загальних зборів, необхідність додаткових письмових повідомлень, без яких зміна директора буде вважатися нікчемною, тощо.
З метою запобігання незаконним зазіханням на корпоративні права Людмила Куса порадила слухачам Legal High School виділити одного з юристів-інхаусів для регулярного моніторингу реєстрів, в яких може бути змінено інформацію про засновників чи директора підприємства, та навела приклади програм, які спрощують цей процес.
Запорукою захисту від можливих рейдерських атак лектор назвала розроблений план дій для критичних ситуацій та проведення відповідних тренінгів персоналу. Не менш важливо впроваджувати на підприємстві положення про комерційну таємницю та не зберігати важливі документи (статут, рішення загальних зборів, печатку) у легкодоступних місцях, де ними може заволодіти стороння особа.
Як правило, у випадку рейдерства запускається господарський процес, крім того, у разі несанкціонованих втручань у реєстр можна звернутися зі скаргою до Антирейдерської комісії при Міністерстві юстиції України. При цьому лектор наголосила, що у випадку ініційованого господарського процесу Мін’юст відмовить у розгляді скарги. Перевагою господарського процесу вона назвала можливість вжиття заходів забезпечення позову стосовно майна чи корпоративних прав, що дозволяє запобігти їх перепродажу.
Обґрунтовуючи можливість запуску паралельно з господарським процесом кримінального провадження, лектор вказала на переваги, які надає цей спосіб, та підкреслила, що в його рамках значно легше і швидше можна зібрати докази. Принагідно вона дала поради слухачам Legal High School щодо складання позовної заяви та описала алгоритм роботи адвоката в кримінальному провадженні.
Резюмуючи, Людмила Куса підкреслила, що правильно розроблена стратегія юридичної безпеки допоможе знизити ризик зловживань недобросовісними учасниками та допоможе зменшити майбутні витрати на захист порушених прав.