Правовими підставами для скасування міжнародного розшуку можуть стати порушення Регламенту Інтерполу з обробки даних, – Дмитро Коноваленко

Стратегія і тактика зняття особи із розшуку Інтерполу, а також доказування «політичного елементу» в кримінальному переслідуванні розшукуваної особи стали темою лекції Дмитра Коноваленка, адвоката з питань екстрадиції та Інтерполу АО Mitrax. Він нагадав слухачам Legal High School що КПК України не пов’язує початок перебігу міжнародного розшуку з жодним юридичним фактом та не дає жодного визначення поняття «міжнародний розшук». На думку лектора для підтвердження наявності міжнародного розшуку та вирішення питання про обрання запобіжного заходу за відсутності обвинуваченого (in absentia) потрібно встановити два юридичних факти: наявність постанови про оголошення особи в міжнародний розшук і підтвердження скерування матеріалів до департаменту міжнародного поліцейського співробітництва (національного центрального бюро (НЦБ) Інтерполу в Україні).

Із залученням практичних прикладів він розділив позицію слідчих суддів, які вирішують питання застосування запобіжного заходу за відсутності особи на три типи: перші вважають, що достатньо самої постанови слідчого прокурора або оголошення особи в міжнародний розшук; другі вважають, що потрібно вчиняти дії, спрямовані на звернення до уповноваженого органу (НЦБ Інтерполу в Україні) щодо публікації циркулярного розшукового повідомлення відносно розшукуваної особи; треті – вимагають надання витягу з бази даних Інтерполу , який свідчитиме про перебування особи у міжнародному розшуку.

Приступаючи до роботи з клієнтами, що знаходяться в міжнародному розшуку, Дмитро Коноваленко радив слухачам Legal High School провадити роботу в певному порядку. Першим кроком має бути перевірка дійсності розшуку та збір даних. З цією метою потрібно звернутися із запитом до НЦБ Інтерполу в Україні; перевірити на сайті Інтерполу в розділі розшукуваних осіб; подати запит на доступ до файлів Інтерполу до Комісії з контролю за файлами Інтерполу в Ліоні, Франція.

Лектор наголосив, що для отримання позитивної відповіді від НЦБ Інтерполу в Україні потрібно формулювати питання таким чином, щоб не провокувати НЦБ на розкриття таємниці слідства. Він детально описав алгоритм звернення до Комісії з контролю за файлами Інтерполу та наголосив, що для надання файлів з бази у відповіді з Ліону ваш запит має бути визнаний прийнятним.

Правовими підставами для скасування міжнародного розшуку можуть стати порушення Регламенту Інтерполу з обробки даних. Найбільш типовими порушеннями, які можна використовувати для оскарження зокрема є: приватно-правовий спір; відсутність ордеру на арешт; не використання червоного сповіщення за призначенням; не становить інтерес для цілей міжнародного поліцейського співробітництва.

Однією з форм захисту від оголошення в міжнародний розшук є превентивний запит. Лектор дав рекомендації стосовно складання такого запиту та радив слухачам Legal High School використовувати його у випадку, коли існує побоювання клієнта про можливість оголошення його в розшук. Звернення із превентивним запитом дає можливість звернути увагу Інтерполу на ситуацію клієнта та вказати, що у випадку оголошення його в розшук будуть порушені фундаментальні принципи прав людини та потенційно – правил Інтерполу.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик