Правила КІК спрямовані на оподаткування так званих офшорних гаманців — Марина Томаш

«Алгоритми приведення структури міжнародного холдингу у відповідність до вимог оновленого українського законодавства (КІК та постійні представництва)» — тема лекції Марини Томаш, експерта з податків та бухгалтерського обліку, СЕО Tomash Consulting. За її словами, зміна законодавства стосовно контрольованих іноземних компаній (КІК) є одним із кроків виконання плану BEPS. Наразі Україна виконала чотири кроки плану (5, 6, 13, 14), а КІК є виконанням третього кроку. У законі №466-ІХ передбачено зміни до Податкового кодексу України, в тому числі запроваджуються правила КІК.

Марина Томаш зазначила, що за своєю суттю КІК спрямовані на оподаткування так званих офшорних гаманців — компаній, які використовувалися українськими податковими резидентами для акумулювання коштів у юрисдикціях з низькою ставкою оподаткування або взагалі без оподаткування. Правила КІК намагаються боротися з такими низькоподатковими юрисдикціями з тим, щоб українські резиденти сплачували податки в Україні.

Лектор окреслила схему діяльності КІК та дала визначення контролюючої особи, якою може бути як фізична, так і юридична особа — резидент України. Вона відзначила, що в окремих випадках оподатковуватися КІК не буде, проте всі контролюючі особи зобов’язані подавати звітність про свої КІК, адже штрафи за неподання звітності складають понад 200 тис. грн за кожен факт неподання. Передбачено також штраф за несвоєчасне подання звіту, неподання повідомлення про придбання чи втрату частки (здійснення контролю) в іноземній юридичній особі тощо.

Марина Томаш проаналізувала аспекти суттєвого володіння чи фактичного контролю КІК та вказала на їх критерії, а також навела алгоритм розрахунку частки кінцевого бенефіціара в КІК. Говорячи про особливості розрахунок податку з КІК, вона зазначила, що оподаткування проводиться пропорційно частці володіння і здійснюється за ставкою від 9% до 18%, а у разі якщо прибуток від КІК отримується у вигляді дивідендів, то 5%.

Лектор звернула увагу на особливості розрахунку оподаткування за умови наявності безнадійної заборгованості, наголосивши, що, незважаючи на юрисдикцію, в якій сформована безнадійна заборгованість, для врахування під час оподаткування, вона має відповідати вимогам статті 14.1.11 Податкового кодексу України. Крім того, вона навела умови, за яких прибуток від КІК не включається в оподатковуваний дохід, та описала структуру, строки і алгоритм подання звіту за КІК, а також підстави і терміни податкового контролю за КІК.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик