Про особливості відшкодування збитків у рамках кримінального провадження розповів Олег Лигін, старший юрисконсульт компанії Moneyveo.ua

У рамках блоку «Стратегія і тактика: побудова лінії захисту в суді» Школи кримінальної практики Legal High School старший юрисконсульт судового відділу компанії Moneyveo.ua Олег Лигін провів для слухачів лекцію щодо відшкодування збитків у рамках кримінального провадження та наголосив на практичних аспектах розгляду судами цивільного позову в кримінальній справі. Зокрема, лектор проаналізував положення Кримінального процесуального кодексу України щодо того, хто може заявляти цивільний позов у рамках кримінального провадження, з якого моменту в особи виникають права і обов’язки потерпілого та цивільного позивача.

Щодо практичних аспектів, то, за словами Олега Лигіна, цивільний позов краще заявляти відразу після оголошення про підозру. Окрім того, його можна заявляти і на стадії досудового розслідування, але до початку судового розгляду. «Цивільний позов потрібно долучити до матеріалів справи до початку судового розгляду. На етапі підготовчого засідання ще можливо заявити такий позов», — підкреслив Олег Лигін.

За словами лектора, суди дуже лояльно ставляться до процесуальних порушень, коли сторона захисту або представник потерпілого вже після початку судового розгляду заявляють позов і навіть приймають його до розгляду. Проте все ж таки краще заявляти такий позов після повідомлення особі про підозру.

Спікер також нагадав, що форма і зміст позовної заяви мають відповідати вимогам, встановленим до позовів, які подаються за правилами цивільного судочинства, тобто вимогам, які встановлені в статтях 175–177 Цивільного процесуального кодексу України.

Також Олег Лигін порадив цивільним позивачам співпрацювати зі слідчим у кримінальній справі. Така взаємодія сприятиме кращій обізнаності щодо розгляду кримінального провадження.

«Якщо до цивільного позову будуть додані докази заподіяння шкоди, то збільшаться шанси його задоволення судом», — зауважив лектор.

І хоча Кримінальний процесуальний кодекс України не передбачає залишення позову без руху, на практиці суди приймають такі ухвали для усунення цивільними позивачами недоліків.

Якщо цивільний позов не був поданий у рамках кримінального провадження, то особа має право пред’явити його в порядку цивільного судочинства. У цьому випадку, за словами лектора, одним із основних елементів доказової бази буде вирок суду про притягнення особи до кримінальної відповідальності і те, чим спричинено майнову шкоду.

Олег Лигін також зробив акцент на тому, що коли вироком було встановлено, що особа є невинуватою, то вона має право на відшкодування державою шкоди.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик