Про роль Великої Палати ВС у цивільному судочинстві слухачі LHS дізналися з перших уст: від «верховного» судді Олега Ткачука

Яка роль Великої Палати Верховного Суду (ВС) у цивільному судочинстві, слухачі Legal High School дізналися з перших уст: від судді Великої Палати ВС Олега Ткачука. Він ознайомив слухачів з нюансами організаційної структури і новими процесуальними правилами роботи найвищого суду в системі судоустрою України, зокрема його Великої Палати. Лектор нагадав: Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» набув чинності 15 грудня 2017 року одночасно з початком процесуальної діяльності ВС. За словами спікера, одним із найбільш цікавих елементів нового процесуального законодавства якраз і є механізми роботи Великої Палати ВС.

Відповідно до профільного суддівського закону, Велика Палата є постійно діючим колегіальним органом Верховного Суду, до складу якого входитиме 21 суддя ВС (зараз Палата нараховує 17 суддів, включаючи Голову ВС, який входить до її складу за посадою). Згідно зі статтею 45 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Велика Палата у визначених законом випадках здійснює перегляд судових рішень у касаційному порядку з метою забезпечення однакового застосування судами норм права; діє як суд апеляційної інстанції у справах, розглянутих ВС як судом першої інстанції; аналізує судову статистику і вивчає судову практику, здійснює узагальнення судової практики; а також здійснює інші, визначені законом, повноваження (наприклад, ставить крапку в так званих юрисдикційних спорах).

Велика Палата ВС не є ніяким найвищим органом у системі судоустрою України, ніяким особливим судом або вищим касаційним судом у відношенні до інших. Це той орган, який повинен забезпечувати однакове застосування норм права усіма судами, підкреслює Олег Ткачук.

До початку роботи нового ВС очікувалося, що на розгляд Великої Палати надходитиме незначна кількість справ, але перші місяці роботи свідчать про зворотне. Олег Ткачук ознайомив слухачів Legal High School з актуальною статистикою (станом на 16 лютого ц.р.) — динамікою розподілу справ, заяв і скарг між «верховними» суддями: Велика Палата — 254, Касаційний господарський суд у складі ВС — 4311; Касаційний кримінальний суд у складі ВС — 5467; Касаційний цивільний суд у складі ВС — 11 933; Касаційний адміністративний суд у складі ВС — 30 402.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик