Проведення позапланової перевірки можливе лише після вручення платнику податків копії наказу про її проведення — Роман Загрія

Блок «Податкові перевірки — 2020» Школи податкової практики Legal High School лекцією на тему «Підстави для проведення виїзних документальних планових і позапланових перевірок: категорії ризиків та можливих зловживань» розпочав Роман Загрія, керуючий партнер ЮК PRAVO GARANT, керівник практики податкового права. Він представив статистику податкових перевірок за минулий, 2019, рік. Так, органами ДПС було проведено 3647 планових перевірок, внаслідок яких платникам податків було донараховано податкових зобов’язань на суму 7,5 млрд грн. Також було проведено 10 230 позапланових перевірок, за результатами яких сума донарахувань склала 5,6 млрд грн. Спікер відзначив, що з кожним роком перевірки стають дедалі більш жорсткими, оскільки зменшення їх кількості ніяк не впливає на загальну суму донарахувань.

Говорячи про порядок проведення документальних планових перевірок, лектор наголосив на тому, що документальна планова перевірка має бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок, який повинен бути оприлюднений на офіційному вебсайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому проводитимуться такі документальні планові перевірки.

За словами спікера, відбір платників податків до плану-графіка перевірок відбувається за таким критерієм: бізнес з незначними ризиками перевіряється один раз на три роки, з середніми — один раз на два роки, з високими — один раз на рік. Він навів та проаналізував критерії відбору платників податків за кожним із ступенів ризику як для юридичних, так і для фізичних осіб.

Роман Загрія відзначив, що право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у разі, якщо йому не пізніше, ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Говорячи про оскарження наказу про проведення планової перевірки, лектор зосередив увагу слухачів Legal High School на таких критеріях, як невідповідність ступеням ризиків та оновлення плану-графіка перевірок шляхом включення нових платників податків. При цьому він послався на відповідну судову практику Верховного Суду.

Роман Загрія навів підстави проведення позапланової перевірки, зазначивши, що такими можуть стати отримання податкової інформації, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового та іншого законодавства, або виявлення недостовірності даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків. При цьому лектор наголосив, що право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у разі, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено копію наказу про її проведення.

Лектор проаналізував найбільш поширені випадки зловживання контролюючим органом у ході проведення перевірок та навів вичерпний перелік документів, які мають надати посадові особи контролюючого органу перш ніж приступити до проведення перевірки.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик