Принципами застосування санкцій мають бути законність, прозорість, об’єктивність, відповідність меті та ефективність — Алла Губська

«Провадження в «санкційних» справах» — такою була тема лекції Алли Губської, радника Benchers law firm, адвоката, кандидата юридичних наук. Вона нагадала слухачам Legal High School, що основним нормативно-правовим актом, який регулює це питання, є Закон України «Про санкції», який діє в Україні з 2014 року. За її словами, метою ухвалення цього закону були:

— захист національних інтересів, національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності України;

— запобігання порушенню, відновлення порушених прав, свобод та законних інтересів громадян України, суспільства та держави;

— протидія терористичній діяльності.

У свою чергу, суб’єктами застосування санкцій мали стати іноземна держава, іноземна юридична особа, юридична особа, яка знаходиться під контролем іноземної юридичної особи чи фізичної особи — нерезидента, іноземці, особи без громадянства, а також суб’єкти, які здійснюють терористичну діяльність.

Підставами для застосування санкцій мали стати дії іноземної держави, іноземної юридичної чи фізичної особи, інших суб’єктів, які:

— створюють загрози національним інтересам, безпеці, суверенітету і територіальній цілісності України;

— сприяють терористичній діяльності;

— порушують права та інтереси громадян та держави;

— призводять до створення перешкод для сталого економічного розвитку та здійснення громадянами своїх прав.

Проте аналіз указів президента, котрими запроваджувалися санкції, демонструє, що вони застосовуються як до фізичних осіб — громадян України, так і до юридичних осіб — суб’єктів господарювання. Звісно, що це призвело до масового звернення «підсанкційних» осіб з позовами до суду. Лектор наголосила, що, виходячи з тексту закону, принципами застосування санкцій мають бути законність, прозорість, об’єктивність, відповідність меті та ефективність. Саме на порушенні цих принципів під час застосування санкцій і будують юристи свої позовні заяви.

Алла Губська проаналізувала для слухачів Legal High School ключові рішення у «санкційних» справах 2021 року, зокрема постанову Великої Палати Верховного Суду від 13 січня 2021 року у справі №9901/405/19; рішення Верховного Суду від 23 вересня 2021 року у справі №9901/635/18; постанову Великої Палати Верховного Суду від 1 вересня 2021 року у справі №800/250/17.

Розглядаючи тему законності застосування санкцій, лектор залучила європейський досвід з цього питання, пославшись на практику Європейського суду з прав людини у «санкційних» справах. Зокрема, було проаналізовано рішення ЄСПЛ у справах «Nada проти Швейцарії» та «Al-Dulimi and Montana Management Inc. проти Швейцарії».

Резюмуючи викладене, Алла Губська надала слухачам Legal High School низку порад, які можна використовувати під час оскарження застосування санкцій. Зокрема, вона рекомендувала таке:

— надати докази відмови органів влади дозволити реалізацію базових потреб підсанкційної особи;

— надати докази неналежності особи до кола можливих підсанкційних суб’єктів, безпідставність окремих видів обмежень;

— готувати звернення до суду, виходячи з того, що в подальшому потрібно буде звертатися до ЄСПЛ;

— показувати наслідки застосування обмежень.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик